Vážne obvinenia Ekvádoru voči Venezuele: Madurova vláda financovala destabilizačné aktivity | Topky.sk

°C

Streda, 11. december 2019. Meniny má Hilda, zajtra Otília.

Vážne obvinenia Ekvádoru voči Venezuele: Madurova vláda financovala destabilizačné aktivity

Venezuelský prezident Nicolás Maduro.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro.
Zdroj: Twitter.com/Voces en Off ‏
28.03.2019 07:25

QUITO - Ekvádorskí predstavitelia obvinili v stredu vládu venezuelského prezidenta Nicolása Madura z toho, že poskytla bývalému prezidentovi Ekvádoru Rafaelovi Correovi značnú sumu peňazí, aby mu pomohla destabilizovať súčasné vedenie tejto krajiny. Informovala o tom tlačová agentúra AP.


Terajšieho ekvádorského prezidenta Lenína Morena kedysi Correa podporoval ako svojho nástupcu, v súčasnosti je však medzi nimi čoraz otvorenejší spor. Ekvádorský štátny tajomník pre boj proti korupcii Iván Granda predložil prokuratúre formálnu sťažnosť, podľa ktorej venezuelská vláda na čele s Madurom poslala Correovi sumu 281.000 dolárov prostredníctvom nadácie prevádzkovanej týmto ekvádorským politikom.

Granda neuviedol podrobnosti o tom, akú činnosť táto nadácia vykonávala. Povedal však, že takéto odhalenie je poburujúce obzvlášť pri zohľadnení skutočnosti, že Venezuela trpí ekonomickou a humanitárnou krízou. Correa zverejnené tvrdenia prostredníctvom Twitteru poprel, zatiaľ čo jeho nadácia vydala vyhlásenie, podľa ktorého nevyvíja žiadnu protizákonnú činnosť.

Vzťahy medzi Venezuelou a inými juhoamerickými krajinami sú v poslednom čase ovplyvnené aj ich postojmi k mocenskému súboju medzi Madurom a vodcom venezuelskej opozície Juanom Guaidóom, ktorý sa v januári vyhlásil za dočasného prezidenta s odôvodnením, že opätovné zvolenie Madura do funkcie bolo protizákonné. Jednou zo zastávok Guaidóa pri nedávnej zahraničnej ceste bol aj Ekvádor.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články