°C

Štvrtok, 13. august 2020. Meniny má Ľubomír, zajtra Mojmír.

Hlavu štátu škrú zaprášené udalosti z čias minulých: Pán prezident, vy ste príkladný bojovník

Andrés Manuel López Obrador
Andrés Manuel López Obrador
Zdroj: SITA/AP/Rebecca Blackwell
26.03.2019 06:30

MEXICO CITY - Španielska vláda v pondelok dôrazne odmietla žiadosť Mexika, aby sa Madrid ospravedlnil za násilnosti páchané počas dobývania Mexika a koloniálnej éry v 16. storočí.


"Príchod Španielov na súčasné mexické územie pred 500 rokmi nemožno posudzovať podľa súčasných kritérií," cituje agentúra AFP z reakcie vlády na list mexického prezidenta Andrésa Manuela Lópeza Obradora adresovaný španielskemu kráľovi Filipovi VI a pápežovi Františkovi. Kabinet v Madride vyjadril tiež poľutovanie nad tým, že López Obrador zverejnil obsah listu, ktorý odoslal už 1. marca.

Mexický prezident vo videu zverejnenom v pondelok na Facebooku a Twitteri povedal, že v liste pápežovi a španielskemu kráľovi žiada ospravedlnenie domorodým obyvateľom "za porušenie toho, čo teraz nazývame ich ľudskými právami".

"Došlo k masakrám a útlaku," pokračoval López Obrador. "Takzvané dobývanie bolo vykonané mečom a krížom. Vaše kostoly ste postavili na (domorodých) chrámoch," vyhlásil, stojac pred ruinami mayského mesta Comalcalco ležiaceho v súčasnosti v južnom Mexiku. Prezident avizoval, že on sám sa tiež ospravedlní za zločiny spáchané na pôvodnom obyvateľstve a iných menšinách po získaní nezávislosti Mexika od Španielska.

Novozvolený mexický prezident Andrés
Zdroj: SITA/AP Photo/Marco Ugarte

Podľa Lópeza Obradora nastal čas na zmierenie, ale najprv treba požiadať o odpustenie. Ľavicový prezident dúfa, že rok 2021 bude rokom "historického zmierenia". Práve na tento rok pripadajú tri dôležité udalosti v dejinách Mexika: pád vtedajšieho hlavného mesta Aztéckej ríše Tenochtitlánu do rúk Španielov (1521), ktoré bolo založené v roku 1321, ako aj získanie nezávislosti Mexika v roku 1821.

López Obrador nastúpil do úradu vlani v decembri po drvivom víťazstve vo voľbách, v ktorých neuspeli kandidáti tradičných politických strán. Snaží sa prezentovať ako zástanca pôvodného mexického obyvateľstva. Doteraz však udržiaval priateľské vzťahy so Španielskom i Vatikánom.

Dobývanie Aztéckej ríše (Mexika) Španielmi sa začalo vo februári 1519 a skončilo sa 13. augusta 1521. Výprave velil Hernán Cortés. Väčšina aztéckych pamiatok bola počas neho zničená a takmer všetci Aztékovia zahynuli — ak neboli priamo vyvraždení, podľahli chorobám zavlečeným z Európy. 


Galéria

Andrés Manuel López Obrador Novozvolený mexický prezident Andrés

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články