Horšie sme na tom ešte neboli: V mŕtvej veľrybe našli rekordné množstvo plastov | Topky.sk

°C

Piatok, 13. december 2019. Meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava.

Horšie sme na tom ešte neboli: V mŕtvej veľrybe našli rekordné množstvo plastov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/Mundo Marino via AP
18.03.2019 13:09

DAVAO - Mŕtva veľryba, ktorú našli vyplavenú na filipínskom pobreží, mala v žalúdku 40 kilogramov plastov, informujú vedci podľa portálu BBC. Telo vorvaňovca zobcového (Ziphius cavirostris) našli tento mesiac východne od mesta Davao a preskúmali ho pracovníci tamojšieho D'Bone Collector Museum.


Na sociálnej sieti Facebook sa následne vyjadrili, že to bolo "najviac plastu vo veľrybe ako sme kedy videli". Okrem iného mala v žalúdku napríklad 16 ryžových vreciek a množstvo "nákupných tašiek". Kompletný zoznam predmetov múzeum zverejní v nasledujúcich dňoch.

V niektorých krajinách juhovýchodnej Ázie, vrátane Filipín, je používanie jednorazových plastových predmetov obzvlášť veľkým problémom. Podľa spoločnej správy mimovládnej environmentálnej organizácie Ocean Conservancy a McKinsey Center for Business and Environment z roku 2015, je za 60% plastov, ktoré skončia v oceánoch, zodpovedných päť ázijských krajín - Čína, Indonézia, Filipíny, Vietnam a Thajsko. Vlani v júni napríklad našli v Thajsku mŕtvu grindu, ktorá prehltla 80 plastových tašiek.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články