°C

Pondelok, 8. marec 2021. Meniny má Alan, Alana, zajtra Františka.

USA vraj nikdy úplne zo Sýrie neodídu: Spojené štáty informácie o ponechaní vojakov popreli

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Hadi Mizban
18.03.2019 06:25

WASHINGTON - Spojené štáty v nedeľu popreli správu, podľa ktorej majú v úmysle ponechať približne 1000 vojakov v Sýrii aj po tom, ako tam bude definitívne porazená extrémistická skupina Daeš.


Správu priniesol v nedeľu večer denník Wall Street Journal (WSJ). Písalo sa v nej tiež, že USA budú naďalej spolupracovať so sýrskymi Kurdmi, keďže rozhovory s Tureckom, Spojenými štátmi podporovanými kurdskými silami a európskymi spojencami nepriniesli dohodu o "bezpečnej zóne" na severovýchode Sýrie. Denník citoval nemenovaných amerických predstaviteľov, podľa ktorých by v rámci nového plánu mohlo po celej Sýrii zostať pôsobiť až 1000 amerických vojakov.

Predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Joseph Dunford označil tvrdenia o príprave plánov na ponechanie 1000 vojakov v Sýrii za "vecne nesprávne". Vo vyhlásení zdôraznil, že nedošlo k zmene plánu oznámeného vo februári, na základe ktorého by malo v Sýrii zostať 200 zo súčasných 2000 amerických vojakov, informuje agentúra AFP. Americký prezident Donald Trump vlani v decembri vyhlásil porážku Daeš a ohlásil stiahnutie všetkých amerických vojakov zo Sýrie, Biely dom však vo februári oznámil, že USA ponechajú v tejto krajine menší počet jednotiek.

Na východe Sýrie pokračujú Spojenými štátmi podporované a Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily (SDF) v boji proti džihádistom z Daeš v ich poslednej bašte, ktorú ešte v krajine ovládajú. Spojené štáty sa snažia presvedčiť európskych spojencov, aby prevzali vedúcu úlohu v Sýrii po tom, ako Washington obmedzí svoje tamojšie aktivity, dosiaľ však v tomto úsilí nedosiahli významnejší pokrok, napísala agentúra DPA. Okrem toho sa návrhy USA na presun základní do Iraku stretli s odporom Bagdadu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články