Trump plánuje vyhlásiť stav núdze, chce obísť Kongres: Demokrati reagujú, ide o nezákonný krok | Topky.sk

°C

Piatok, 15. november 2019. Meniny má Leopold, zajtra Agnesa.

Trump plánuje vyhlásiť stav núdze, chce obísť Kongres: Demokrati reagujú, ide o nezákonný krok

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP Photo/Evan Vucci, File
15.02.2019 07:05

WASHINGTON - Prezident Spojených štátov Donald Trump plánuje vyhlásiť stav núdze, aby tak mohol čerpať financie na stavbu múra na hranici USA s Mexikom. Informáciu poskytol Biely dom po tom, ako Kongres vo štvrtok schválil návrh zákona, ktorý umožní financovanie stavby.


Na projekt však vyčlenili len 1,3 miliardy dolárov (v prepočte približne 1,1 miliardy eur), pričom Trump požadoval 5,7 miliardy dolárov (zhruba 5 miliard eur). Prezident chce podpísať zákon, ktorým zároveň zabráni ďalšiemu takzvanému shutdownu - čiastočnému zastaveniu financovania amerických federálnych úradov.

Vyhlásením stavu núdze však obíde Kongres a na svoj plán získa ďalšie potrebné peniaze z vojenských finančných prostriedkov. Informácie potvrdila na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová. "Prezident opäť sľubuje, že postaví múr, ochráni hranice a našu skvelú krajinu," dodala.

Zástupcovia demokratov už odsúdili prezidentove plány. Vyhlásenie stavu núdze označili za nezákonný krok a hrubé zneužitie prezidentskej moci.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články