Štvrtok, 13. máj 2021. Meniny má Servác, zajtra Bonifác.

Maďarská garda po varovaní zmenila stanovy

Prezident Gyurcsány označil gardu za hanbu Maďarska.
Prezident Gyurcsány označil gardu za hanbu Maďarska.
Zdroj: TASR
16.10.2007 17:41

BUDAPEŠŤ - Maďarské extrémistické nacionalistické zoskupenie, ktoré jeho kritici prirovnávajú k fašistickým hnutiam v štyridsiatych rokoch minulého storočia, v utorok informovalo, že po varovaní budapeštianskeho úradu hlavného prokurátora zmenilo svoje stanovy.


Maďarskú gardu tento rok založili členovia krajne pravicovej strany Jobbik. Jej 56 členov zložilo prísahu v auguste na hrade Buda, niekoľko sto ďalších osôb by malo prísahu zložiť v nedeľu.

Úrad hlavného prokurátora vyzval zoskupenie na úpravu stanov tak, aby boli v súlade s deklarovanými cieľmi. Výzva nasledovala po zistení, že garda uvádzala medzi svojimi aktivitami civilnú obranu, záchranné a bezpečnostné činnosti, avšak tieto aktivity neuviedla pri žiadosti o registráciu. "Vždy sme svojich členov a sympatizantov žiadali, aby úradom pomáhali ako súkromné osoby," uviedol šéf Maďarskej gardy Gábor Vona vo vyhlásení. "Našťastie sa neudiala žiadna katastrofa, pri ktorej by to bolo potrebné." Vona dodal, že zoskupenie dočasne zo svojich stanov odstránilo kontroverznú pasáž, kým nebudú tieto aktivity právne ošetrené.

Premiér Ferenc Gyurcsány hlavného prokurátora požiadal, aby Maďarskú gardu sledoval, po tom, ako strešná organizácia maďarských židov Mazsihisz vyhlásila, že uniforma Maďarskej gardy zavádzajúco pripomína uniformy fašistických hnutí zo štyridsiatych rokov minulého storočia. O zakročenie proti organizácii požiadal aj Svetový židovský kongres a Európsky židovský kongres.

Vona ďalej uviedol, že jeho organizáciu potešilo, že ani napriek dôkladnému vyšetrovaniu prokurátori nenašli žiadny iný sporný bod, ako uvádza varovanie úradu hlavného prokurátora: "Podľa nášho názoru to neodvolateľne potvrdzuje, že na rozdiel od ohovárania v tlači Maďarská garda nie je nacistická, fašistická, ani polovojenská organizácia."

Gyurcsány zoskupenie označil za hrozbu pre európske demokratické hodnoty a "hanbu Maďarska".Fidesz, hlavná opozičná stredopravá strana, ho obvinila z toho, že kauzu Maďarskej gardy zneužíva na odvedenie pozornosti od ekonomických a sociálnych problémov krajiny.

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články