Nórsko vyslovilo obavy z Ruska: Ich sila sa zvyšuje, takto konkurujú NATO | Topky.sk

Pondelok, 21. október 2019. Meniny má Uršula, zajtra Sergej.

Nórsko vyslovilo obavy z Ruska: Ich sila sa zvyšuje, takto konkurujú NATO

Ruskí vojaci počas cvičenia Vostok 2018
Ruskí vojaci počas cvičenia Vostok 2018
Zdroj: TASR/AP/Sergei Grits
11.02.2019 13:30

OSLO - Schopnosť Ruska demonštrovať silu, ktorá sa prejavila okrem iného najmä rušením Globálneho polohového systému (GPS) počas vojenského cvičenia NATO Trident Juncture, bude narastať. V pondelok to vyhlásili predstavitelia Nórskej spravodajskej služby (NIS). Informovala o tom agentúra AP.


Rušenie signálu GPS počas veľkého vojenského cvičenia NATO vyvolalo podľa NIS "odôvodnené obavy" zo strany ozbrojených síl, avšak "predstavuje taktiež hrozbu pre civilné letectvo v časoch mieru".

Daná taktika podľa výročnej správy NIS nie je iba "novou výzvou" pre členské štáty NATO, ale ilustruje taktiež to, že schopnosť Kremľa demonštrovať svoju silu "v časoch mieru, krízy aj vojny bude narastať".

Nórsko a Fínsko obvinili ešte v novembri 2018 Moskvu z toho, že počas vojenského cvičenia Trident Juncture, ktoré sa konalo na prelome októbra a novembra v severnej časti Škandinávie, ruské jednotky umiestnené na polostrove Kola rušili signál GPS v danej oblasti. Kremeľ akúkoľvek zodpovednosť za výpadky signálu odmieta.
 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články