Putin potvrdil po stretnutí s japonským premiérom ochotu uzavrieť mier | Topky.sk

Sobota, 17. august 2019. Meniny má Milica, zajtra Elena, Helena.

Putin potvrdil po stretnutí s japonským premiérom ochotu uzavrieť mier

Šinzó Abe a Vladimir Putin
Šinzó Abe a Vladimir Putin
Zdroj: SITA/Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
22.01.2019 19:00

MOSKVA - Rusko má naďalej záujem o uzavretie mieru s Japonskom. V utorok to vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin po stretnutí s japonským premiérom Šinzóom Abe. Informovala o tom agentúra DPA.


"Znova potvrdzujeme náš záujem podpísať takýto dokument," vyhlásil Putin na margo mierovej dohody s Japonskom. Hlavnou témou stretnutia oboch lídrov bol však tentoraz podľa Putinových slov rozvoj vzájomných ekonomických vzťahov oboch krajín. Ako v tomto kontexte dodal, bilaterálny obchod medzi Moskvou a Tokiom vzrástol za posledných 11 mesiacov o 18 percent a dosiahol tak úroveň 20 miliárd dolárov.

Najväčšou prekážkou uzavretia mierovej dohody, ukončujúcej vojnový stav, v ktorom sa obe krajiny de iure nachádzajú už od čias druhej svetovej vojny, je spor o Kurilské ostrovy. Sovietsky zväz zabral najjužnejšie z týchto ostrovov, ktoré Japonsko nazýva Severné teritóriá, v posledných dňoch druhej svetovej vojny.

Ruský prezident Vladimir Putin a japonský premiér Šinzó Abe sa ešte v novembri dohodli na tom, že zintenzívnia mierové rokovania, ktoré by mali byť založené na spoločnej sovietsko-japonskej deklarácii z roku 1956.

Podpísaním danej deklarácie boli nielen obnovené diplomatické vzťahy medzi Japonskom a Sovietskym zväzom, ale Moskva sa v nej taktiež zaviazala navrátiť Japonsku po uzavretí mieru dva sporné Habomajské ostrovy a ostrov Šikotan. Rokovania však vtedy stroskotali po tom, čo Japonsko trvalo na navrátení dodatočných dvoch ostrovov Iturup a Kunašir.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články