°C

Utorok, 2. jún 2020. Meniny má Xénia, zajtra Karolína.

Kolumbijskí ľavicoví povstalci sa priznali: Stoja za krvavým útokom na policajnú akadémiu

Útok na policajnú akadémiu v Bogote neprežilo desať ľudí
Útok na policajnú akadémiu v Bogote neprežilo desať ľudí
Zdroj: SITA/AP Photo/John Wilson Vizcaino
21.01.2019 10:20

BOGOTA - Kolumbijskí ľavicoví povstalci zo skupiny Národná oslobodzovacia armáda (ELN) sa v pondelok prihlásili k nedávnemu bombovému útoku na policajnú akadémiu v Bogote. Ten si vyžiadal životy 20 kadetov i útočníka a narušil mierové rozhovory, ktoré sa konajú na Kube, informovala agentúra AFP.


"Operácia voči týmto vojenským objektom a vojakom je oprávnená podľa vojnového práva, nedošlo k obetiam z radov civilistov," uviedla ELN vo vyhlásení na svojej webovej stránke. Úrady oznámili, že osobou, ktorá spáchala útok, bol 56-ročný expert ELN na výbušniny José Aldemar Rojas Rodríguez. Tento muž aktivoval 80 kilogramov výbušniny nastraženej v aute. Výbuch ho zabil. Útok, ktorý spáchal, bol najtragickejší za posledných 15 rokov.

Tisíce ľudí pochodovali v nedeľu v uliciach niekoľkých kolumbijských miest s cieľom odsúdiť štvrtkový bombový útok, pri ktorom zahynuli kadeti vo veku od 17 do 22 rokov. Účastníci protestov mávali kolumbijskými vlajkami a skandovali heslá ako "zbabelí vrahovia" a "život je posvätný". Kolumbijský prezident Iván Duque v sobotu vyzval Kubu, aby zatkla desiatich vyjednávačov ELN, ktorí tam žijú. Podľa neho je Kolumbia vďačná kubánskej vláde za solidaritu po útoku, ale "dnes ich naliehavo žiadame, aby chytili teroristov na území Kuby a vydali ich" kolumbijskej polícii.

ELN, ktorá má asi 1500 bojovníkov, je poslednou oficiálne existujúcou kolumbijskou povstaleckou skupinou po tom, ako predošlý prezident Juan Manuel Santos podpísal v roku 2016 mierovú dohodu s oveľa väčšími Revolučnými ozbrojenými silami Kolumbie (FARC). Mierové rozhovory s ELN stroskotali v auguste 2018. Duque vo svojom prejave nevylúčil pokračovanie v mierových rokovaniach s ELN.

Zopakoval však, že podmienkou pre obnovenie rokovaní je, že povstalecké skupiny prestanú s útokmi a únosmi. Kolumbijský prezident tiež vyzval na odsúdenie každej vlády, ktorá by vzbúreneckej armáde ELN poskytla útočisko - čím nepriamo narážal na Venezuelu, kde sa podľa predpokladov skrýva väčšina vedenia ELN.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články