USA zvažovali útok na Irán: Trump chcel reagovať na útok na americké veľvyslanectvo | Topky.sk

°C

Nedeľa, 17. november 2019. Meniny má Klaudia, zajtra Eugen.

USA zvažovali útok na Irán: Trump chcel reagovať na útok na americké veľvyslanectvo

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP Photo/Jacquelyn Martin
13.01.2019 19:35

WASHINGTON - Spojené štáty zvažovali minulý rok uskutočnenie vojenských útokov na Irán. Informoval o tom v nedeľu denník Wall Street Journal.


Národná bezpečnostná rada (NSC) amerického prezidenta Donalda Trumpa požiadala Pentagón, aby poskytol Bielemu domu vojenské možnosti pre údery na Irán po tom, ako sa v septembri stalo cieľom útoku veľvyslanectvo USA v irackom Bagdade. Denník sa odvolával na súčasných aj bývalých amerických predstaviteľov s tým, že táto požiadavka vyvolala v Pentagóne a na ministerstve zahraničných vecí znepokojenie.

Hovorca NSC Garrett Marquis povedal pre agentúru DPA v reakcii na správu denníka, že rada koordinuje politiku a poskytuje prezidentovi možnosti s cieľom anticipovať a reagovať na množstvo hrozieb. "Aj naďalej posudzujeme postavenie nášho personálu po pokusoch o útok na naše veľvyslanectvo v Bagdade a náš konzulát v Basre a budeme zvažovať celý rad možností ako ochrániť ich bezpečnosť a naše záujmy," uviedol Garrett. Podľa denníka Trumpov národno-bezpečnostný tím vedený Johnom Boltonom uskutočnil sériu stretnutí, aby sa prediskutovala silová reakcia USA vrátane možností útoku na Irán.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články