Irán odhalil svoje zámery v regióne: Viedol rozhovory s afganským Talibanom | Topky.sk

Utorok, 15. október 2019. Meniny má Terézia, zajtra Vladimíra.

Irán odhalil svoje zámery v regióne: Viedol rozhovory s afganským Talibanom

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Rahmat Gul, File
26.12.2018 13:30

TEHERÁN - Predstavitelia Iránu viedli rozhovory so zástupcami afganského militantného hnutia Taliban, oznámil v stredu iránsky bezpečnostný predstaviteľ. Správa prišla len niekoľko dní po nových rozhovoroch o zmierení v Afganistane, ktoré sa uskutočnili v Spojených arabských emirátoch (SAE), informovala agentúra AFP.


Tajomník iránskej Najvyššej rady národnej bezpečnosti Alí Šamchání sa k záležitosti vyjadril počas návštevy afganskej metropoly Kábul, vyplýva zo správ viacerých iránskych tlačových agentúr.

"Afganskú vládu sme informovali o komunikácii a rozhovoroch uskutočnených s Talibanom a tento proces bude pokračovať," citovala ho tlačová agentúra Tasnim. Podľa jej reportéra ide o prvé potvrdenie rozhovoroch medzi Iránom a Talibanom. Nie je jasné, kde sa konali.

"(Iránska) islamská republika bola vždy jednou z hlavných pilierov stability v regióne a spolupráca medzi našimi dvoma krajinami určite pomôže pri riešení súčasných bezpečnostných problémov Afganistanu," vyhlásil Šamchání.

Minulý týždeň sa predstavitelia USA a Talibanu stretli v SAE. Delegáti Talibanu podľa hnutia tiež absolvovali schôdzky so zástupcami emirátov, Pakistanu a Saudskej Arábie, odmietli sa však stretnúť s delegáciou afganskej vlády.

Zintenzívnené diplomatické aktivity zamerané na ukončenie 17-ročnej vojny v Afganistane prichádzajú v čase, keď sa Washington snaží obmedziť svoju účasť na tomto konflikte. Americký predstaviteľ minulý týždeň pre AFP povedal, že prezident Donald Trump sa rozhodol stiahnuť z Afganistanu "približne polovicu" zo 14.000 amerických vojakov pôsobiacich v krajine, Biely dom však zatiaľ správy o takomto plánovanom odsune nepotvrdil.

Zložitá história

Irán a Afganistan majú spoločnú takmer 1000-kilometrovú hranicu a v uplynulých rokoch boli ich vzťahy zložité.

Teherán dlho podporoval v Afganistane svojich šiitských spoluveriacich z hazarskej menšiny, ktorú sunnitský Taliban počas svojej vlády v 90. rokoch násilne prenasledoval. Irán spolupracoval s USA a ďalšími západnými krajinami pri boji proti Talibanu po Spojenými štátmi vedenom vojenskom zásahu v Afganistane v roku 2001.

Objavili sa však tvrdenia, zo strany západných a afganských zdrojov, že iránske Revolučné gardy v uplynulých rokoch nadviazali kontakty s Talibanom s cieľom vyhnať z Afganistane americké sily.
 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články