Vláda sa rozhodla pre náhly a razantný krok: Koniec striedania času, má to veľké výhody | Topky.sk

°C

Utorok, 12. november 2019. Meniny má Svätopluk, zajtra Stanislav.

Vláda sa rozhodla pre náhly a razantný krok: Koniec striedania času, má to veľké výhody

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
27.10.2018 09:45

RABAT - Maroko sa rozhodlo zrušiť striedanie času a ponechať si celoročne len letný čas. Informovala o tom spravodajská stanica BBC s tým, že kráľovstvo k takémuto kroku pristúpilo len necelé dva dni pred tým, než si jeho obyvatelia mali čas prestaviť na zimný - a hodinky pretočiť o hodinu dozadu.


Podľa vlády sa takýmto opatrením ušetrí hodina prirodzeného denného svetla. Maroko sa týmto krokom pripojí k mnohým najmä africkým a ázijským krajinám, ktoré striedanie letného a zimného času nemajú. Tamojšia verejnosť však krok prijala rôznorodo, pričom na sociálnych sieťach sa objavili protichodné reakcie. 

Jeden z užívateľov sa napríklad pozastavoval nad tým, ako zmena ovplyvní činnosti vykonávané počas moslimského pôstneho mesiaca ramadán. Viacerí krok prijali s nadšením. Muž z Alžírska napríklad zavtipkoval a napísal, že Maročania teraz budú bližšie k Alžírsku, keďže teraz budú v rovnakom časovom pásem (GMT+1). Iný užívateľ zase napísal, že v Maroku po zmene bude celoročne "čas na čaj". 

Zrušením striedania času sa aktuálne zaoberá aj Európska únia. Zmena času pôsobí na ľudí individuálne. Odporcovia posunu hodinových ručičiek tvrdia, že striedanie letného a zimného času vyvoláva u niektorých ľudí psychické poruchy, depresie a únavu. Zmenu biorytmu cítia údajne aj domáce zvieratá. Podľa psychológov možno tieto problémy zvládnuť už v priebehu niekoľkých dní vhodne zvoleným relaxom a odpočinkom.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články