°C

Piatok, 15. január 2021. Meniny má Dobroslav, zajtra Kristína.

Pohroma v dovolenkovom raji: VIDEO Bleskové záplavy zabili deväť ľudí, zahynul aj britský pár

Zdroj: YouTube
10.10.2018 16:15

PALMA DEMALLORCA - Najmenej deväť ľudí zahynulo pri povodniach, ktoré od utorňajšieho večera postihli časti španielskeho stredomorského ostrova Malorka. Tlačová agentúra AP o tom informovala v stredu s odvolaním sa na oficiálne zdroje.


Keď príroda nemá zľutovanie: Chlapca vytrhol prúd vody matke priamo z náručia

Hovorkyňa regionálnych pohotovostných zložiek uviedla, že medzi obeťami na životoch sú aj dvaja občania Británie a jedna Holanďanka. Nedokázala však potvrdiť správy miestnych médií, podľa ktorých bolo na poludnie ďalších šesť ľudí stále nezvestných. Spravodajská stanica Sky News informovala, že spomínanú britskú dvojicu strhol prúd vody, keď sa viezla taxíkom v meste Sant Llorenc des Cardassar. Námestníčka tamojšieho starostu Antonia Bauzáová pre rozhlasovú stanicu Cadena SER uviedla, že okrem týchto Britov zahynuli v meste aj dvaja miestni obyvatelia.

Pohroma v dovolenkovom raji:
Zdroj: SiTA/AP/Francisco Ubilla

Pohroma v dovolenkovom raji:
Zdroj: SiTA/AP/Francisco Ubilla

Prudký dážď v Sant Llorenc des Cardassar, ležiacom približne 60 kilometrov východne od ostrovného hlavného mesta Palma de Mallorca, spôsobil vyliatie inokedy suchého potoka z koryta, pričom silný prúd vody a bahna strhával podľa svedkov autá i stromy.

Pohroma v dovolenkovom raji:
Zdroj: SiTA/AP/Francisco Ubilla

Nemenovaná hovorkyňa pohotovostných zložiek uviedla, že bezvládne telo Holanďanky našli v garáži jedného z domov v blízkom meste Arta. Ďalšie obete na životoch hlásili takisto z tohto mesta, ako aj zo strediska S'illot na pobreží.

Pohroma v dovolenkovom raji:
Zdroj: SiTA/AP/Francisco Ubilla

Verejnoprávna stanica TVE priniesla zábery zaplavených ulíc a prevrátených vozidiel na dôležitej ceste. Neidentifikovaný svedok v premočenom oblečení hovorí, že "všetko sa odohralo za menej než desať minút" a ľudia "museli plávať, ak chceli prežiť".

Pohroma v dovolenkovom raji:
Zdroj: SiTA/AP/Francisco Ubilla

Počas noci pracovalo v zasiahnutej oblasti vyše 100 záchranárov, ku ktorým sa v stredu podľa oficiálnych zdrojov pridalo 80 vojakov. Najmenej v troch mestách zrušili školské vyučovanie a stovkám ľudí poskytli prístrešie v priestoroch športových zariadení a dostihovej dráhy.

Španielski meteorológovia uviedli, že v niektorých častiach Malorky napršalo v utorok večer až 23 centimetrov zrážok v priebehu približne štyroch hodín. Ďalšie prudké dažde sa očakávajú v stredu aj vo východných a južných častiach Pyrenejského polostrova.

Pohroma v dovolenkovom raji:
Zdroj: SiTA/AP/Francisco Ubilla

Povodne na Malorke narušili aj telefónne siete, zničili dva mosty a vyžiadali si uzavretie 11 ciest, bilancuje AP. Rodinám a priateľom obetí, ako aj ďalším zasiahnutým osobám vyjadril svoju solidaritu španielsky premiér Pedro Sánchez, ktorý má ešte v stredu Malorku osobne navštíviť.


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz
ZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články