Lesné požiare vo Švédsku naďalej vyčíňajú: Hasiči informujú, že situácia je stabilná | Topky.sk

Štvrtok, 24. október 2019. Meniny má Kvetoslava, zajtra Aurel.

Lesné požiare vo Švédsku naďalej vyčíňajú: Hasiči informujú, že situácia je stabilná

Požiare vo Švédsku
Požiare vo Švédsku
Zdroj: SITA/Maja Suslin/TT via AP
25.07.2018 15:55

ŠTOKHOLM - Najmenej 25 lesných požiarov sa hasičom vo Švédsku nepodarilo uhasiť ani po viac než týždňovom boji s ohňom, informuje v stredu agentúra DPA.


Švédsky úrad pre ochranu pred katastrofami ohodnotil v stredu situáciu v krajine stále ako veľmi vážnu, avšak stabilnú. V utorkových večerných hodinách sa hasičom opäť vymkol spod kontroly požiar v stredošvédskej provincii Dalarna a v dôsledku vetra sa rozšíril ďalej. 

Hasičom sa ho však po krátkom čase podarilo ovládnuť, povedala novinárom veliteľka zásahu Anneli Bergholmová-Söderová. V Dalarne pomáha pri hasení ohňa aj 52 dobrovoľných hasičov z Nemecka.

V súčasnosti sa švédski hasiči sústreďujú na tri väčšie územia niekoľko stoviek kilometrov severne od metropoly Štokholm. Ide o okruhy Gävleborg, Jämtland a spomínanú Dalarnu. V týchto oblastiach sú požiare stále také rozsiahle, že sa nedajú uhasiť a hasiči dokážu brániť iba ich šíreniu.

Štátny úrad pre ochranu pred katastrofami vyzval všetky obce, aby sprísnili zákaz zakladania ohňov a grilovania. V niektorých obciach je opekanie v záhrade na zabezpečenom a nehorľavom povrchu stále povolené. Na verejnosti je kvôli extrémnemu riziku vzniku požiaru všade zakázané.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články