Škandál zneužívania kňazom sa dostal do Vatikánu: Pápež vyslovil doteraz nepredstaviteľnú vetu! | Topky.sk

Utorok, 20. november 2018. Meniny má Félix, zajtra Elvíra.

Škandál zneužívania kňazom sa dostal do Vatikánu: Pápež vyslovil doteraz nepredstaviteľnú vetu!

Na archívnej snímke zo 17. februára 2018 je Juan Carlos Cruz - jedna z obetí
Na archívnej snímke zo 17. februára 2018 je Juan Carlos Cruz - jedna z obetí "čilského sexuálneho škandálu" pózuje pred stretnutím v New Yorku.
Zdroj: TASR/AP
22.05.2018 15:45

VATIKÁN - Pápež František pri rozhovoroch s Juanom Carlosom Cruzom - jednou z obetí "čilského sexuálneho škandálu" - uviedol, že na sexuálnej orientácii "nezáleží". S odvolaním sa na Cruzovo vyhlásenie o tom informovala spravodajská televízia CNN.


Cruz strávil v apríli vo Vatikáne tri dni. S najvyšším predstaviteľom katolíckej cirkvi diskutoval o svojej homosexualite a o tom, ako ho zneužíval čilský kňaz Fernando Karadima, napísala v pondelok webová stránka CNN. "Viete, Juan Carlos, na tom nezáleží. Boh vás stvoril takto. Boh vás takto miluje. Pápež vás takto miluje a vy by ste mali milovať seba takého, aký ste, a nemali by ste sa trápiť tým, čo hovoria ostatní," povedal podľa Cruzovych slov pápež.

Obvinený kňaz Fernando Karadima

Fernando Karadima
Zdroj: YouTube/TVN

Hovorca Svätej stolice Greg Burke v reakcii na Cruzovo vyjadrenie povedal: "Súkromné rozhovory pápeža zvyčajne nekomentujeme". Individuálnych osobných diskusií s pápežom sa zúčastnili i James Hamilton a José Andrés Murillo, ďalšie dve obete pohlavného zneužívania tým istým čilským kňazom ako Cruz.

Vatikánske úrady po ukončení rozhovoru uviedli, že informácie z nich neboli zverejnené na žiadosť pápeža, ktorý povedal, že jeho "prioritou je vypočuť si obete, poprosiť ich o odpustenie a rešpektovať dôverný charakter rozhovorov".

Obete kňaza Fernanda Karadimu sa na cirkevných činiteľov obrátili už v roku 2002, tí im však neuverili. Vatikán začal prípad vyšetrovať až v roku 2010, keď sa obvinenia dostali na verejnosť. Vatikán následne Karadimovi zakázal činnosť.


Galéria

Na archívnej snímke zo Fernando Karadima

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR/AP, YouTube/TVN,
VIDEO: YouTube/TVN

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články