°C

Nedeľa, 5. júl 2020. Meniny má Cyril a Metod, zajtra Patrícia, Patrik.

Smutná správa z Afganistanu: Pri útoku zahynul francúzsky novinár a reportér britskej BBC

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Massoud Hossaini
30.04.2018 17:45

KÁBUL - Jeden z afganských reportérov britskej spravodajskej stanice BBC zahynul pri útoku vo východoafganskej provincii Chóst. Informovala o tom v pondelok samotná stanica BBC.


Dodala, že Ahmad Šáh (29) pracoval pre afganskú redakciu viac ako rok a "už si vybudoval meno ako mimoriadne schopný novinár, ktorý bol uznávaným a obľúbeným členom tímu". Riaditeľ vysielania BBC World Service Jamie Angus označil smrť novinára za "zničujúcu stratu" a vyjadril "úprimnú sústrasť priateľom Ahmada Šáha, jeho rodine aj celému afganskému tímu BBC". Angus dodal: "Robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme v tomto ťažkom období podporili jeho rodinu."

Hovorca provinčného guvernéra v Chóste, metropole rovnomennej provincie, oznámil, že Šáha zastrelili. Ďalšie podrobnosti však hovorca Talib Mangal neuviedol. Novinára BBC zabili v ten istý deň, ako samovražedný bombový útočník v afganskom hlavnom meste Kábul pripravil o život najmenej deväť žurnalistov a ďalších šiestich zranil.

Šéf Bezpečnostného výboru afganských novinárov (AJSC) pre agentúru DPA v pondelok už skôr povedal, že o život prišiel v Kábule "jeden novinár z francúzskej tlačovej agentúry AFP, jeden z Rádia Slobodná Európa (RFE), dvaja z miestnej televízie 1TV, jeden reportér z miestneho spravodajského portálu ToloNews a dvaja z miestnej rozhlasovej stanice Mašál".

Ku kábulskému útoku sa prihlásila militantná organizácia Daeš. Bol zároveň najvražednejším útokom zacieleným proti novinárom, a to od pádu režimu fundamentalistického hnutia Taliban v roku 2001, pripomenula tlačová agentúra AP.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP Photo/Massoud Hossaini

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články