°C

Streda, 8. júl 2020. Meniny má Ivan, zajtra Lujza.

Orbán pod paľbou kritiky NYT: Zvrátil demokraciu, no sám môže čoskoro spadnúť

Viktor Orbán
Viktor Orbán
Zdroj: SITA/Aris Oikonomou, Pool Photo via AP
05.04.2018 21:15

WASHINGTON - V nedeľňajších voľbách jeho strana pravdepodobne vyhrá a on bude pokračovať vo svojom útoku na demokraciu. Hlasovanie však nebude len vstupnou bránou autokrata k moci, ale potenciálne aj k pádu. To, s akou intenzitou viedol kampaň, totiž naznačuje neistotu. Myslia si to editori denníka The New York Times, ktorí v editoriáli s názvom "Orbánovo zvrátenie demokracie" ostro skritizovali maďarského premiéra.


"V nedeľu strana Viktora Orbána Fidesz pravdepodobne hladko dosiahne víťazstvo v maďarských parlamentných voľbách a Orbánovi, vládnucemu šampiónovi 'neliberálnej demokracie', dá štvrté funkčné obdobie na pokračovanie v útočení na demokratické inštitúcie, imigrantov, Európsku úniu a všetko, čo zaváňa spoločenskou zmenou," napísali editori.

Zdôraznili, že je to práve Fidesz, kto navrhol súčasný volebný systém a kontroluje veľkú časť médií. Jeho opätovné víťazstvo podľa editorov posilní populistický útok nielen na "hardvér demokracie" - ústavu, súdnictvo a volebný systém, ale aj "softvér" - kultúru, občiansku spoločnosť, vzdelávací systém a náboženské organizácie.

Zástancovia Orbána argumentujú, že ľudia ho podporujú nie pre jeho populizmus, ale pre to, ako zvláda ekonomiku - vládny dlh a rozpočtový deficit klesli, rating krajiny stúpol, rast je takmer štvornásobný v porovnaní s rokom 2010. Tieto čísla však neukazujú, že mnohé z týchto zlepšení prišli vďaka členstvu v Európskej únii, ktorú Orbán kritizuje pri každej príležitosti. Zároveň tiež podľa Svetovej banky počas vlády Orbána výrazne vzrástla korupcia, informovali vo svojom článku editori.

"S národnými odlišnosťami bolo a je Orbánovo Maďarsko vzorom pre 'autoritárčenie' - výraz používaný niektorými expertmi - v Poľsku Jaroslawa Kaczynského, v Turecku Recepa Tayypa Erdogana, v Rusku Vladimira Putina a v iných demokraciách, v ktorých populizmus postúpil vpred," uviedli novinári a dodali, že populizmus, hoci iného charakteru, doviedol k víťazstvu aj amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Víťazstvo vo voľbách však podľa nich môže byť pre autokrata zároveň aj začiatkom konca. To, že Orbán viedol kampaň tak intenzívne, totiž naznačuje existenciu neistoty. "Samovláda plodí korupciu a rodinkárstvo a lídri, ktorí sa váľajú v močiari, ktorý sľúbili vysušiť, nemôžu donekonečna balamutiť svoju voličskú základňu," uviedli na záver editori použijúc predvolebný sľub šéfa Bieleho domu o "vysušení močiara" vo Washingtone.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/Aris Oikonomou, Pool Photo via AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články