FOTO Česko na nohách: Demonštrácie proti zvoleniu Ondráčka, NIE komunistickým mlátičkám | Topky.sk

°C

Sobota, 25. január 2020. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

FOTO Česko na nohách: Demonštrácie proti zvoleniu Ondráčka, NIE komunistickým mlátičkám

Zdroj: SITA/AP Photo/Petr David Josek
06.03.2018 06:08

PRAHA - Na pražskom Václavskom námestí a v ďalších českých mestách sa v pondelok konali demonštrácie proti zvoleniu Zdeňka Ondráčka z KSČM za nového predsedu parlamentnej komisie pre kontrolu Generálnej inšpekcie bezpečnostných zborov (GIBS). Čechom prekáža, že do jej čela bol zvolený niekdajší člen Zboru národnej bezpečnosti, ktorý sa podieľal na potláční protikomunistických demonštrácií v roku 1989.


Ako informoval spravodajský portál Novinky.cz, pražská polícia odmietla uviesť, koľko ľudí prišlo na Václavské námestie. Podľa neoficiálnych informácií sa na mieste zhromaždilo k 19.00 h približne 10.000 ľudí, ďalší však stále prichádzali. V menších mestách sa na demonštráciách podľa reportérov denníka Právo zišli odhadom tisíce ľudí, no napríklad v Zlíne ich boli rádovo len stovky.

FOTO Česko na nohách:
Zdroj: SITA/AP Photo/Petr David Josek

Ondráček to, že bil bezbranných ľudí neľutuje a za tentočin sa ani neospravedlnil. Napriek tomu ho v piatok do čela komisie zvolilo 79 zo 155 prítomných poslancov, píše server iDNES.cz. O jeho odvolaní by sa v českej Poslaneckej snemovni mohlo hlasovať už v utorok. Odvolanie navrhne Občianska demokratická strana (ODS). Na demonštrácii v Brne to povedal predseda občianskych demokratov Petr Fiala.

FOTO Česko na nohách:
Zdroj: SITA/AP Photo/Petr David Josek

Nad hlavami protestujúcich sa objavili aj transparenty s nápismi "Stop komunistom Babiš Zeman Ondráček" a ľudia kričali "Bureša do koša!" Pod krycím menom Bureš bývalá Štátna bezpečnosť evidovala súčasného premiéra v demisii a šéfa ANO Andreja Babiša, ktorý odmieta, že by spoluprácu s ŠtB podpísal. Česi protestovali proti zvoleniu Ondráčka v jedenástich mestách. Na Václavskom námestí v Prahe sa začali zhromažďovať už okolo 17.00 h a podpisovali petíciu proti Ondráčkovi.


Galéria


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP Photo/Petr David Josek

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články