FOTO Le Penová sa po voľbách v Taliansku vysmieva: Európska únia má zlú noc | Topky.sk

°C

Pondelok, 18. november 2019. Meniny má Eugen, zajtra Alžbeta.

FOTO Le Penová sa po voľbách v Taliansku vysmieva: Európska únia má zlú noc

Marine Le Penová
Marine Le Penová
Zdroj: SITA/AP Photo/Michel Spingler
05.03.2018 07:40

PARÍŽ - Výsledky všeobecných volieb v Taliansku sú zlou správou pre Európsku úniu, vyhlásila v noci na pondelok líderka euroskeptického francúzskeho Národného frontu (FN) Marine Le Penová. Podľa predbežných výsledkov vo voľbách v Taliansku vedie pravicová koalícia, ktorej súčasťou je aj krajne pravicová Liga Severu (LN) - spojenec Le Penovej FN.


Líder LN Matteo Salvini ešte pred voľbami upozornil, že ak jeho strana získa čo len o jeden hlas viac ako konzervatívnejšia strana Vpred Taliansko (FI) Silvia Berlusconiho, LN si bude nárokovať kreslo premiéra. Prieskum verejnej mienky, ktorý si LN objednala u televíznej spoločnosti Sky Italia, hovorí o prevahe LN nad FI o 0,5 percenta hlasov.

"Európska únia má zlú noc....," napísala vo svojom mikroblogu na sociálnej sieti Twitter Le Penová, ktorá pripojila k textu rozosmiateho "smajlíka" a hashtagy #Italy #Elections2018. V nedeľných voľbách získala pravicová koalícia od 33,5 do 36,5 percenta hlasov. 

Protisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S), ktoré šlo do volieb ako samostatná strana, je druhé so ziskom 29,0 až 32,0 percent, vyplýva z exit polls zverejnených televíziou RAI. Na treťom mieste je s 25,0 až 28,0 percentami centristicko-ľavicová koalícia vedená Demokratickou stranou (PD).

Koalícia strán pod názvom Slobodní a rovní (LeU), ktorá je radikálnejšia než PD, získala od troch do päť percent a je na štvrtom mieste.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP Photo/Michel Spingler, Twitter Marine Le Pen

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články