Francúzi potvrdili šokujúce obavy: Chemický útok v Sýrii, pomsta za pilota bombardovaním | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

Francúzi potvrdili šokujúce obavy: Chemický útok v Sýrii, pomsta za pilota bombardovaním

Zdroj: Twitter/The White Helmets ‏
07.02.2018 14:00

PARÍŽ - Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian tvrdí, že sýrska armáda pri najnovších útokoch na pozície protivládnych povstalcov použila zrejme chlór. Le Drian to uviedol v stredu vo vysielaní spravodajskej televízie BFMTV.


"Všetky fakty, ktoré mám k dispozícií, nasvedčujú, že sýrske vedenie teraz (pri svojich útokoch) v Sýrii používa chlór," povedal Le Drian, podľa ktorého sa tieto podozrenia začali experti OSN prešetrovať 6. februára.

Francúzi potvrdili šokujúce obavy:
Zdroj: Twitter/The White Helmets ‏

Existencia hrozby použitia chemických zbraní v Sýrii vytvára podľa Le Driana veľmi vážnu situáciu. Upozornil však, že s obvineniami na adresu sýrskej vlády treba byť opatrný, keďže oficiálne závery vyšetrovania zatiaľ nie sú k dispozícii.

Francúzi potvrdili šokujúce obavy:
Zdroj: Twitter/The White Helmets ‏

Agentúra AP pripomenula, že sýrska armády za podpory svojho hlavného spojenca - Ruska - podnikla v posledných dvoch dňoch sériu náletov na pozície protivládnych povstalcov v provincii Idlib ležiacej na severozápade Sýrie.

Francúzi potvrdili šokujúce obavy:
Zdroj: Twitter/The White Helmets ‏

Pri náletoch zahynuli desiatky ľudí. Vyšetrovatelia s mandátom OSN v utorok oznámili, že preverujú podozrenia, že pri týchto náletoch boli zhodené bomby údajne obsahujúce chlór. Americké ministerstvo zahraničných vecí v pondelok vyjadrilo znepokojenie v súvislosti so správami o možnom použití chemických zbraní v Sýrii. Rovnaké stanovisko v mene Francúzska vyjadril v stredu aj Le Drian.

Francúzi potvrdili šokujúce obavy:
Zdroj: Twitter/The White Helmets ‏

Le Drian: Sýriu by mali opustiť všetci, ktorí tam nemajú čo robiť 

Francúzsko žiada stiahnutie "všetkých tých, ktorí v Sýrii nemajú čo robiť" - "vrátane iránskych milícií, vrátane Hizballáhu". Vyhlásil to v stredu vo vysielaní spravodajskej televízie BFMTV francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian. Šéf francúzskej diplomacie sa v rozhovore zameral na kritiku tureckej armády, ktorá 20. januára spustila ofenzívu proti kurdským povstalcom v kurdskej enkláve Afrín na severe Sýrie. Le Drian v tejto súvislosti zdôraznil, že Turecko nemalo "pridávať k jednej vojne (vojnu) ďalšiu".

Na otázku, či je za stiahnutie tureckej armády zo sýrskeho územia, Le Drian odpovedal, že by žiadal "stiahnutie všetkých, ktorí v Sýrii nemajú čo robiť - vrátane iránskych milícií, vrátane Hizballáhu". Zdôraznil, že "v súčasnosti je nutné, aby proces, ktorý sa začal v Ženeve (pod dohľadom OSN), sa so všetkou vážnosťou realizoval". Podľa neho treba, aby sa tento proces uskutočnil pod dohľadom OSN, lebo v opačnom prípade "budeme mať kumuláciu jednej vojny za druhou, čo spôsobí drámu". 

Le Drian v rozhovore vyjadril isté pochopenie pre Turecko, ktoré chce prienikom na sýrske územie zaistiť bezpečnosť svojich hraníc. Zdôraznil však, že tieto snahy nemôžu mať za následok zabíjanie civilistov. "To je odsúdeniahodné," vyhlásil. Súčasnú situáciu na severe Sýrie označil Le Drian za nevhodnú aj vzhľadom na celkový vývin v Sýrii, ku ktorému podľa neho netreba pridávať ďalšie prvky napätia.  

V rozhovore Le Drian vzdal hold kurdským polovojenským oddielom, ktoré označil za rozhodujúci faktor v boji proti džihádistickej organizácii Daeš, a to najmä pri operácii na dobytie bašty Islamského štátu - mesta Rakka.


Galéria

Jean-Yves Le Drian

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: Twitter/The White Helmets,
VIDEO: Twitter/The White Helmets ‏

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články