°C

Utorok, 25. február 2020. Meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor.

Odsúdenému nacistovi Gröningovi sa rozplynula nádej: Zamietli mu žiadosť o milosť

Oskar Gröning
Oskar Gröning
Zdroj: TASR/AP Photo/Markus Schreiber, file
17.01.2018 15:52

BERLÍN - Nemecké orgány zamietli žiadosť o omilostenie bývalého dôstojníka nacistických oddielov Schutzstaffel (SS) Oskara Gröninga, ktorého ešte v roku 2015 odsúdili na štyri roky väzenia za napomáhanie pri najmenej 300.000 vraždách vo vyhladzovacom tábore Auschwitz. Informovala o tom v stredu agentúra AP.


Zamietnutie Gröningovej žiadosti, podanej začiatkom tohto týždňa, prokuratúrou v Lüneburgu oznámila jej hovorkyňa Wiebke Bethkeová. Uviedla, že predpisy jej neumožňujú zverejniť podrobnosti. Podľa AP zamietnutie milosti predstavuje "odstránenie poslednej prekážky", ktorá bránila tomu, aby si začal odpykávať svoj trest.

Prokuratúra v Hannoveri ešte v auguste 2017 zamietla Gröningovu žiadosť o odklad nástupu štvorročného trestu zo zdravotných dôvodov. Spolkový ústavný súd v Karlsruhe zase koncom decembra zamietol jeho ústavnú sťažnosť.

Niekdajší "esesák" s hodnosťou Rottenführer pôsobil vo vyhladzovacom tábore Auschwitz na území dnešného Poľska v rokoch 1942-1944. Slúžil tam aj od mája do júla 1944, keď do tábora 137 vlakmi priviezli približne 425.000 Židov z Maďarska, pričom najmenej 300.000 z nich takmer okamžite poslali na smrť do plynových komôr.

Súčasťou Gröningovej práce bolo triediť osobné veci, ktoré väzni museli pri vstupe do tábora odovzdávať, a vyberať z nich tie hodnotné, za čo si vyslúžil prezývku "účtovník z Auschwitzu". Napriek tomu však odmieta, že by bol spolupáchateľom nacistických zločinov.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR/AP Photo/Markus Schreiber, file

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články