FOTO Pamätník a spomienka na obete brutálneho útoku v Berlíne: Prišla aj Merkelová | Topky.sk

°C

Sobota, 7. december 2019. Meniny má Ambróz, zajtra Marína.

FOTO Pamätník a spomienka na obete brutálneho útoku v Berlíne: Prišla aj Merkelová

Angela Merkelová
Angela Merkelová
Zdroj: SITA/AP/Maurizio Gambarini
19.12.2017 13:50

BERLÍN - Pamätník obetiam teroristického útoku na jeden z vianočných trhov v Berlíne z 19. decembra 2016 odhalili v utorok v poludňajších hodinách v nemeckej metropole. Pri útoku odcudzeným kamiónom, za ktorého volantom sedel rodák z Tuniska Anis Amri, prišlo pred rokom o život 12 ľudí a desiatky ďalších utrpeli zranenia.


Odhalený pamätník má podobu 17-metrovej pozlátenej bronzovej trhliny v zemi na znak symbolického vyjadrenia rany, ktorú v životoch pozostalých zanechala strata blízkych. Mená obetí sú v abecednom poradí vyryté do schodov Pamätného kostola cisára Viliama I., ktorý sa nachádza na námestí Breitscheidplatz v štvrti Charlottenburg, neďaleko dejiska útoku.

Angela Merkelová
Zdroj: SITA/AP/Michael Sohn

Už pred samotným oficiálnym odhalením pamätníka si ho mohli pozrieť pozostalí obetí v spoločnosti najvyšších nemeckých ústavných činiteľov a primátora Berlína. Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier pri tejto príležitosti na neverejnom zhromaždení pripustil pochybenia v prístupe k pozostalým zo strany štátu i spoločnosti. Časť podpory prišla pre nich i pre zranených prineskoro a časť bola neuspokojivá. Mnohí z nich sa cítili ponechaní napospas, vyplynulo z jeho slov.

Podľa Steinmeiera bolo odhodlanie krátko po atentáte nenechať sa zastrašiť a žiť tak ako doteraz správne - bezprostredne po takomto násilnom vstupe do životov nemeckej spoločnosti znie však chladne a uvážlivo. U mnohých, ktorých sa útok bezprostredne dotkol, to pôsobilo ako obranný reflex, priveľmi rutinovaný pokus o prekonanie šoku, ktorý vyvolal ich neporozumenie, podčiarkol Steinmeier. Informácie priniesli agentúra DPA, ako aj spravodajský server rbb24.de

FOTO Pamätník a spomienka
Zdroj: SITA/AP/Michael Sohn

Seriál spomienkových podujatí v Berlíne pokračoval následne medzináboženskou bohoslužbou za účasti najvyšších ústavných činiteľov spolkovej republiky a prijatím pozostalých, preživších a časti záchranárov-aktivistov v priestoroch berlínskeho zastupiteľského zboru.

Presne v čase útoku, o 20.02 h, sa v Berlíne rozozvučia zvony spomínaného neďalekého kostola, a to po obdobie 12 minút vo vyjadrení piety a spomienky na 12 obetí nielen z Nemecka, ale aj Českej republiky, Izraela, Poľska, Talianska a Ukrajiny, ktoré vo svojom príhovore pripomenul i nemecký prezident.

FOTO Pamätník a spomienka
Zdroj: SITA/AP/Michael Sohn


Galéria

Angela Merkelová Angela Merkelová

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP/Maurizio Gamberini, Michael Sohn

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články