Streda, 12. máj 2021. Meniny má Pankrác, zajtra Servác.

Bývalá ministerka zahraničných vecí USA varuje: Katastrofálny stav národnej bezpečnosti

Madeleine Albrightová
Madeleine Albrightová
Zdroj: SITA/AP/Manuel Balce Ceneta
01.12.2017 12:15

WASHINGTON – Diplomacia Spojených štátov čelí kríze a pre krajinu je to nebezpečné. Myslí si to bývalá ministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albrightová. V komentári zverejnenom v denníku Washington Post reagovala na podceňovanie diplomacie zo strany súčasnej administratívy a na personálne problémy na ministerstve zahraničných vecí.


"Čelíme výnimočnému stavu v oblasti národnej bezpečnosti. A hoci je pre mňa smutné kritizovať môjho nasledovníka, musím prehovoriť, pretože ide o veľa," uviedla bývalá šéfka americkej diplomacie. 

Albrightová zdôraznila, že americkí diplomati varujú pred krízou, ktorej čelí ministerstvo zahraničia – počas posledných desiatich mesiacov odtiaľ odišlo mnoho ľudí vrátane vrcholných diplomatov, čo znižuje schopnosť krajiny konať na svetovej scéne.

"Spojené štáty sa spoliehajú na diplomaciu - je to naša obrana – upevňovaním aliancií, budovaním koalícií, reagovaním na globálne problémy a nachádzaním spôsobov, ako ochrániť naše národné záujmy bez použitia vojenskej. Keď musíme použiť silu, ako v prípade boja proti Islamskému štátu, naši diplomati zabezpečujú, aby sme tak urobili efektívne a v spolupráci s inými krajinami," napísala diplomatka. 

S poloprázdnym ministerstvom sa to však podľa Albrigtovej robiť nedá. Okrem toho, že veľa ľudí odchádza, noví neprichádzajú. Prezident Donald Trump totiž pozastavil prijímanie nových ľudí do štátnej správy. Pokiaľ ide o ministerstvo zahraničných vecí, tomu chce znížiť rozpočet, a na otázku o neobsadených miestach v minulosti odpovedal, že jediný, na kom záleží, je on. Minister zahraničných vecí Rex Tillerson tento týždeň odmietol, že by sa ministerstvo vyprázdňovalo. Teraz sa však špekuluje aj o jeho odchode. 

"Zmeny na ministerstve a v zahraničnej službe sú bežné. Systém je vlastne nastavený tak, aby pravidelne prinášal čerstvú krv. Je však veľký rozdiel medzi transfúziou a otvorenou ranou. Súčasný exodus nie je normálny," myslí si Albrightová.

Pohŕdanie diplomaciou je podľa nej alarmujúce za akýchkoľvek okolností. V súčasnosti je to však ešte horšie, pretože kým Spojené štáty si "zväzujú nohy, naši konkurenti utekajú vpred". Dodala, že v oblasti obchodu a klimatických zmien je americká vláda teraz vo svete irelevantná a v oblasti bezpečnosti neefektívna. 

"A pokiaľ ide o použitie kybernetických prostriedkov na podkopanie demokracie, máme prezidenta, ktorý verí Vladimirovi Putinovi," kritizovala diplomatka. Albrightová, ktorá v súčasnosti vyučuje diplomaciu na Georgetownskej univerzite, povedala, že kým v minulosti za ňou študenti chodili s otázkou, ako sa zamestnať v štátnej správe, teraz hovoria, že vo vláde nevidia pre seba budúcnosť. 

Albrightová je českého pôvodu, jej otec Josef Korbel (pôvodne Körbel) bol kariérnym diplomatom, ktorý z obavy pred nacistickým prenasledovaním pre židovský pôvod konvertoval na katolícku vieru. Napokon musel aj s rodinou z krajiny utiecť. Druhú svetovú vojnu rodina prežila v Spojenom kráľovstve, po nej sa vrátili do Prahy, ale po roku 1948 emigrovali znova - do USA.

Albrightová sa stala prvou ženou v Spojených štátoch, ktorá získala post ministra zahraničných vecí (v rokoch 1997 až 2001), a to v administratíve prezidenta Billa Clintona. Ešte pred tým ju Clinton vymenoval za veľvyslankyňu USA pri OSN. V deväťdesiatych rokoch významne podporovala proces rozširovania Severoatlantickej aliancie o bývalé štáty Varšavskej zmluvy.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články