°C

Štvrtok, 6. august 2020. Meniny má Jozefína, zajtra Štefánia.

Okolie Atén zasiahli prívalové dažde: FOTO Mohutné záplavy si vyžiadali 14 obetí

Zdroj: SITA/AP Photo/Petros Giannakouris
15.11.2017 21:20

ATÉNY - Počet obetí mohutných záplav, ktoré v noci z utorka na stredu zasiahli okrajové štvrte Atén a mestečká v ich okolí, sa zvýšil na štrnásť. Informovali o tom záchranári, podľa ktorých dvanásť z obetí pochádzalo z mestečka Mandra, vzdialeného 25 kilometrov na západ od Atén. Práve Mandru a jej okolie záplavy spustošili najviac.


Grécka vláda vyhlásila na štvrtok deň štátneho smútku po tom, ako si povodne na predmestí Atén vyžiadali najmenej 14 mŕtvych a 13 zranených. Informovala o tom agentúra AP. Vyhlásenie dňa štátneho smútku ohlásil v stredajšom televíznom vystúpení grécky premiér Alexis Tsipras, ktorý označil povodne za veľkú katastrofu. Vyjadril pritom želanie, aby už nedošlo k ďalším obetiam.

Okolie Atén zasiahli prívalové
Zdroj: SITA/AP Photo/Petros Giannakouris

Dvanásť zo 14 mŕtvych zaznamenali v malom meste Mandra, ktoré povodne postihli najviac. Zvyšné dve telá vytiahli príslušníci pobrežnej stráže z mora, kam ich zrejme odniesla povodňová voda.

Záplavy na západných predmestiach gréckej metropoly vypukli v dôsledku štyri dni trvajúcich intenzívnych dažďov. Hasiči reagovali na vyše 600 telefonátov; museli pritom vyslobodzovať desiatky ľudí, ktorí uviazli v zatopených autách, autobusoch alebo domoch a odčerpávali vodu zo zaplavených budov. V teréne zasahovalo 190 hasičov a 55 hasičských áut.

Okolie Atén zasiahli prívalové
Zdroj: SITA/AP Photo/Petros Giannakouris

Voda tiež zaplavila niekoľko úsekov diaľnice z Atén do Korintu, ktorá zostala neprejazdná. Podľa predpovedí meteorológov budú dažde v oblasti pokračovať aj v ďalších dňoch. Existujú obavy, že počet obetí ešte nemusí byť konečný, keďže záchranné tímy stále prehľadávajú zaplavené domy a lokality. Miestne úrady v oblastiach postihnutých záplavami - Mandra, Nea Peramos a Megara - rozhodli o uzatvorení škôl.

Okolie Atén zasiahli prívalové
Zdroj: SITA/AP Photo/Petros Giannakouris


Galéria


Nástroje k článkuZDROJ: SITA, TASR
FOTO: SITA/AP Photo/Petros Giannakouris

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články