Americký inštruktor týral mladých regrútov: Dostal 10 rokov na tvrdo | Topky.sk

Utorok, 17. júl 2018. Meniny má Bohuslav, zajtra Kamila.

Americký inštruktor týral mladých regrútov: Dostal 10 rokov na tvrdo

Ilustračné foto
Ilustračné foto, Zdroj: SITA/AP
11.11.2017 06:15

RALEIGH - Inštruktor námorníctva USA bol v piatok odsúdený na 10 rokov väzenia za týranie mladých regrútov, najmä moslimov, informovala agentúra AP.


Seržant lodného delostrelectva Joseph Felix bil regrútov päsťou, kopal do nich, škrtil ich a zvlášť si zasadol na troch moslimov, ktorým nadával do teroristov. Jeden z nich spáchal samovraždu. Vojenská porota doručila Felixovi rozsudok deň po tom, ako ho uznala vinným z týrania viac ako tucta nováčikov vo výcvikovom stredisku námornej pechoty Parris Island v Južnej Karolíne. Inštruktorovi bol tiež odňatý plat, vojenská hodnosť a bol prepustený z námorníctva pre stratu dôvery.

Felix, veterán z Iraku, bol ústrednou postavou skupiny inštruktorov výcviku v Parris Island, usvedčených zo zneužívania regrútov. Po samovražde jedného z moslimov v marci 2016 sa začalo vyšetrovanie, ktoré viedlo k obžalobe Felixa, ďalších piatich inštruktorov výcviku a veliaceho dôstojníka výcvikového práporu. Jedenásť ďalších inštruktorov čelilo menším trestom.   

Felix bol obžalovaný z toho, že nariadil regrútom, aby sa vzájomne škrtili, prikázal im vypiť čokoládové mlieko a potom cvičiť až kým sa nepovracali, z udierania regrútov do tváre a kopania do nich na zemi.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články