°C

Pondelok, 13. júl 2020. Meniny má Margita, zajtra Kamil.

Smrtiaci orkán Herwart vyčíňal v celej strednej Európe: Už má najmenej šesť obetí

Ulice Hamburgu sú zatopené.
Ulice Hamburgu sú zatopené.
Zdroj: SITA/AP
30.10.2017 07:30

BERLÍN - Orkán Herwart si v nedeľu v strednej Európe vyžiadal najmenej šesť obetí na životoch, informovala agentúra DPA. V Nemecku pri ústí rieky Odra do Baltického mora sa v silnom vetre prevrhol motorový čln s trojčlennou posádkou.


Dvoch ľudí - muža a ženu - sa podarilo záchranárom z vody vytiahnuť. Žena však pri prevoze do nemocnice zomrela. Jedna osoba ostáva nezvestná.

Istý 63-ročný kempista sa utopil v Sehestedte taktiež na severe Nemecka. Dvaja ľudia zahynuli v Českej republike a taktiež v Poľsku.

Prečítajte si aj: Mimoriadne počasie bičuje Slovensko: Kalamita napáchala obrovské škody, PREDPOVEĎ na celý týždeň

V Berlíne jeden muž utrpel vážne zranenia po tom, čo sa naňho zrútilo lešenie. V Hamburgu, ktorý postihol aj silný dážď, sa zase vyliala rieka Labe. Voda tam zatopila viaceré obytné budovy a sklady.

Orkán ničil a zabíjal
Zdroj: SITA/AP

V dôsledku vlnobitia v Severnom mori uviazla na plytčine pri ostrove Langeoog 225 metrov dlhá nákladná loď Glory Amsterdam. Na plavidle sa nachádza 1800 ton palivového oleja a 140 ton lodnej nafty. Experti zatiaľ nezistili únik ropných látok.

Orkán ničil a zabíjal
Zdroj: SITA/AP

Hovorkyňa nemeckých železníc v nedeľu večer oznámila, že diaľkové spoje sa v Nemecku podarilo obnoviť. Predtým bola pozastavená vlaková doprava v siedmich zo 16 nemeckých spolkových krajín.

Orkán ničil a zabíjal aj v Česku

Dve obete na životoch a škody dosahujúce niekoľko miliárd korún si v Česku vyžiadala nedeľňajšia víchrica Herwart. Bez prúdu bolo ešte v pondelok v noci okolo 250 tisíc domácností, pričom v ôsmich krajoch bol v platnosti kalamitný stav, informovala Česká televízia na svojej internetovej stránke.

Orkán ničil a zabíjal
Zdroj: SITA/AP

Pri obci Stařeč na Třebíčsku zahynula žena, na ktorú sa v lese zrútil strom. Po páde stromu zomrel aj muž v Jičíne. V Ostroměři na Jičínsku utrpel zranenia hasič, na ktorého spadol konár. V Březoviciach na Orlicku zase pád stromu zničil elektrikárom auto.

Víchrica a popadané stromy výrazne narušili prevádzku na desiatkach železničných tratí, hlavný koridor medzi Prahou a Moravou bol od popoludnia mimo prevádzky. Večer sa na ňom podarilo obnoviť prevádzku aspoň po jednej koľaji.

Víchrica Herwart bola najhoršou kalamitou svojho druhu v Česku od roku 2007, kedy tam vyčíňal orkán Kyrill.

Orkán ničil a zabíjal
Zdroj: SITA/AP

Hasiči do nedeľného večera prijali viac než 27.000 tiesňových hovorov, v akcii bolo vyše 10.000 hasičov. Najčastejšie odstraňovali stromy, ktoré popadali na cesty, železnice, domy či autá a pomáhali aj pri strhnutých strechách, informoval šéf českých hasičov Drahoslav Ryba.

Nárazy vetra s rýchlosťou 180 kilometrov za hodinu namerali predpoludním meteorológovia na Sněžke. Potom obe meteorologické stanice na českej i poľskej strane Sněžky prestali dodávať údaje, takže nie je vylúčené, že neskôr boli nárazy vetra aj silnejšie.

Smrtiaci orkán Herwart vyčíňal
Zdroj: SITA/AP

V Prahe víchor odvial plechovú časť strechy kostola sv. Václava na Čechovom námestí. Uvoľnila sa aj strecha Thomayerovej nemocnice.

Pre padajúce predmety zo striech, ktoré ohrozovali návštevníkov, uzatvorili Pražský hrad. Uzavreté boli aj všetky pražské cintoríny a niekoľko ďalších po celom Česku. 

Smrtiaci orkán Herwart vyčíňal
Zdroj: SITA/AP

Prvýkrát od povodní v roku 2013 ostala zatvorená pražská ZOO, rovnako ako napríklad brnenská či zlínska. V tej pražskej vietor zničil časť senníka, oplotenie a niektoré vyhliadkové stanovištia.

V Moste sa zrútil pravoslávny drevený chrám sv. Valentína, ktorý postavili v roku 2010 v štýle transylvánskej gotiky na pamiatku rumunských občanov, ktorí zahynuli v Československu počas druhej svetovej vojny. Drevené súčasti kostolíka boli vyhotovené v rumunskej obci Brsana v Sedmohradsku a prevezené do Mostu, kde stavbu dokončili, a to bez použitia klincov.


Galéria

Ulice Hamburgu sú zatopené. Orkán ničil a zabíjal Orkán ničil a zabíjal Orkán ničil a zabíjal Orkán ničil a zabíjal

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články