Prvé politické kolo vyjednávaní v Česku: Piráti sa stretli s ANO, Babiš na schôdzku nedorazil | Topky.sk

°C

Piatok, 22. november 2019. Meniny má Cecília, zajtra Klement.

Prvé politické kolo vyjednávaní v Česku: Piráti sa stretli s ANO, Babiš na schôdzku nedorazil

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Zdroj: SITA/AP Photo/Petr David Josek
25.10.2017 19:45

PRAHA - České hnutie ANO končí prvé kolo vyjednávaní so zástupcami všetkých strán, ktoré sa vo voľbách dostali do Poslaneckej snemovne. Ako poslední dorazili v stredu na schôdzku zástupcovia Českej pirátskej strany. Jej predseda Ivan Bartoš novinárom povedal, že už sa esemeskou ospravedlnil šéfovi ANO Andrejovi Babišovi, ktorý sa ako víťaz volieb pokúša zostaviť vládu. Ten sa na rokovaniach s Pirátmi nezúčastnil, napísal server iDNES.cz.


"Bola to pozitívna schôdzka s pozitívnou atmosférou a vyjasnili sme si nejaké nejasnosti o SMS správach," povedal po rokovaniach Radek Vondráček z ANO, ktorého citoval server Novinky.cz. "Hľadáme, čo nás spája. Vyjasnili sme si snemovňu, teraz budeme riešiť programové prieniky," dodal Vondráček k nasledujúcim rokovaniam s ostatnými stranami.

"Boli sme uistení, že zmeny v rokovacom poriadku snemovne nie sú na úkor demokracie," uviedol zas šéf Pirátov Bartoš. O vláde reč podľa neho nebola. Hnutie ANO, ako poznamenal, nebude mať problém s tým, aby Piráti mali miesto jedného z podpredsedov snemovne. Podľa spravodajskej televízie ČT24 Bartoš vyjadril nádej, že s Babišom "sa to už všetko vyjasnilo". Dodal, že by sa ním rád stretol.

K disharmónii medzi oboma lídrami došlo po tom, čo Bartoš neodpovedal na Babišovu správu, ktorou mu gratuloval k volebnému úspechu Pirátov, a na to, že ho šéf ANO pozýval na povolebné rokovania. Babiš potom na adresu Bartoša povedal, že by sa mal naučiť slušnému chovaniu, dodal server iDNES.cz.

Babiš: Vládu s dôverou chcem ideálne do Vianoc

Ešte pred vianočnými sviatkami by chcel predseda hnutia ANO Andrej Babiš zostaviť českú vládu a získať pre ňu v Poslaneckej snemovni dôveru. Povedal to v stredu v rozhovore pre Českú televíziu. Babišovo hnutie v stredu ukončilo prvé kolo rokovaní so stranami, ktoré sa vo voľbách dostali do snemovne. Zatiaľ ale partnera alebo partnerov pre koalíciu nenašlo. Zvyšné subjekty buď odmietajú spoluprácu s ANO, alebo s nimi naopak nechce vládnuť ANO - víťaz volieb.

"Ideálne by bolo, aby sme mali jasnú vládu do Vianoc," uviedol Babiš s tým, že by chcel pre vládu zároveň získať dôveru. "Chcel by som sa o to minimálne pokúsiť. Pevne verím, že sa nám podarí zostaviť vládu a získať dôveru. Bolo by to dobré, pretože si myslím, že potrebujeme vládu čo najskôr," povedal Babiš. Zároveň uviedol, že do konca novembra, ak riadne prebehne ustanovujúca schôdza snemovne, by malo byť jasné, akú formu bude nová vláda mať, teda či pôjde o koalíciu alebo menšinovú vládu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články