°C

Pondelok, 6. júl 2020. Meniny má Patrícia, Patrik, zajtra Oliver.

Putin varuje svet: Netlačte na Severnú Kóreu

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Zdroj: SITA/AP
19.10.2017 21:58

SOČI - Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok varoval medzinárodné spoločenstvo, aby netlačilo príliš na Severnú Kóreu. Hoci aj Rusko je podľa neho proti jadrovým ambíciám tejto krajiny, vzťahy s Pchjongjangom treba podľa neho riešiť prostredníctvom dialógu, "bez toho, že sa bude Severná Kórea zaháňať do kúta a že sa jej bude hroziť použitím sily". Putin to povedal v prejave k účastníkom každoroenej diskusie Valdajského klubu, ktorá sa koná v Soči.


Putin reagoval podľa všetkého najmä na poznámky zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa proti severokórejskému režimu viackrát ostro ozval v príspevkoch na Twitteri. Trumpove poznámky boli pritom reakciou na opakované vyhlásenia zo strany severokórejského režimu, že zaútočí na Spojené štáty.

Pri inej téme sa však Putin amerického prezidenta zastal. Na otázku, či sa Rusko neobáva Trumpových prekvapivých a neočakávaných reakcií, Putin vyhlásil, že za takéto jeho reakcie môže "silný odpor" proti Trumpovi zo strany jeho domácich politických oponentov.

Putin sa vyjadril aj k téme separatistických tendencií v Katalánsku, časť obyvateľov ktorého sa chce odtrhnúť od Španielska. Ruský prezident sa zastal centrálnej vlády v Madride a vyhlásil, že krízu okolo Katalánska treba riešiť v intenciách španielskych zákonov.

Zároveň však vyslovil presvedčenie, že separatistické tendencie v Katalánsku a inde v Európe sa výrazne posilnili po tom, čo európske krajiny v roku 2008 podporili odtrhnutie sa Kosova od Srbska, s čím sa Srbsko ani Rusko doteraz nezmeirili. Putin sa ohradil proti tomu, aby boli separatisti na akomkoľvek mieste považovaní za "bojovníkov za slobodu a demokraciu".

Američania sa pokúšajú vytlačiť ruský plyn z Európy

Ruský prezident Vladimir Putin obvinil vo štvrtok Spojené štáty zo snáh vytlačiť ruský plyn z európskeho energetického trhu. Posledné kolo amerických sankcií voči Rusku má prinútiť Európu, aby namiesto ruského plynu kupovala americký skvapalnený zemný plyn, uviedol šéf Kremľa v rámci prejavu na zasadnutí Valdajského medzinárodného diskusného klubu v Soči.

Putin sa priamej kritike amerického kolegu Donalda Trumpa vyhol, varoval však pred novým balíkom sankcií schválených americkým Kongresom. Trumpovi politickí odporcovia mu podľa Putinových slov zabránili "splniť každý z jeho predvolebných sľubov".

Na otázku, či ho nehnevá nepredvídatelnosť šéfa Bieleho domu, odpovedal, že to súvisí so "silným odporom", ktorému vo svojej krajine čelí. Zároveň dodal, že Rusko je stále otvorené spolupráci so Spojenými štátmi.

"Balík sankcií nedávno prijatý americkým Kongresom je otvorene navrhnutý tak, aby vytlačil Rusko von z európskych energetických trhov a aby prinútil Európu prejsť na omnoho drahší skvapalnený zemný plyn zo Spojených štátov," varoval podľa agentúry Reuters.

Putin okrem iného obvinil Spojené štáty z neplnenia si povinností vyplývajúcich z dohody o chemických zbraniach. USA podľa Putina ostávajú jedinou krajinou, ktorá je najväčším vlastníkom tohto typu zbraní hromadného ničenia. 

Spojené štáty a ich spojenci premeškali podľa Putina príležitosť vybudovať po skončení studenej vojny bezpečnejší a stabilnejší svet.

Ruský prezident kritizoval Európu a Západ aj v súvislosti so španielskym Katalánskom. "Niektorí zahraniční kolegovia" sa podľa neho držia dvojakého metra. "Prípad Kosova vyprovokoval podobné procesy v ďalších regiónoch Európy," cituje ho agentúra AP.

V súvislosti so Severnou Kóreou a napätou situáciou na Kórejskom polostrove Putin varoval pred zahnaním Pchjongjangu do kúta. Putin severokórejský jadrový a raketový program odsúdil. K urovnaniu celej situácie môže však podľa neho dôjsť aj prostredníctvom dialógu a bez tohto, aby bola "Severná Kórea zahnaná do kúta, ako aj bez vyhrážania sa použitím sily, alebo bez znižovania sa k nadávkam a hrubosti".

Pokiaľ by Spojené štáty obmedzili činnosť ruských spravodajských médií, ako televízie RT alebo tlačovej agentúre Sputnik, Moskva podľa Putina pristúpi k okamžitým odvetným krokom.

Ruský prezident tiež vyhlásil, že v budúcnosti by sa mohol dosiahnuť globálny zákaz jadrových zbraní. Rusko to chce a "bude sa o to usilovať," dodal Putin.   


Nástroje k článkuZDROJ: SITA, TASR
FOTO: SITA/AP Photo

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články