VIDEO Kalifornia pod silnými plameňmi: Hlásia 10 mŕtvych, domovy opustili tisíce ľudí | Topky.sk

Piatok, 22. jún 2018. Meniny má Paulína, zajtra Sidónia.

VIDEO Kalifornia pod silnými plameňmi: Hlásia 10 mŕtvych, domovy opustili tisíce ľudí

Kaliforniu sužujú obrovské požiare
Kaliforniu sužujú obrovské požiare, Zdroj: SITA/AP/Kent Porter
10.10.2017 06:40

SAN FRANCISCO - Najmenej desať mŕtvych, stovky zničených budov, tisíce hektárov spálených porastov je bilancia viacerých lesných požiarov, ktoré vyčíňajú na severe amerického štátu Kalifornia. Svoje domovy muselo nedobrovoľne opustiť okolo 20.000 ľudí, ďalšie desaťtisíce sa ocitli bez dodávok elektriny a plynu, informovali v noci nadnes televízie CNN a NBC News.


Sedem obetí je hlásených z okresu Sonoma County, dvaja z Napa County a jeden z Mendocino County. Guvernér Jerry Brown vyhlásil stav núdze v ôsmich okresoch, kde sa od nedeľňajšieho večera rozhorelo najmenej 15 nových požiarov, ktoré zasiahli vyše 23.000 hektárov územia. Federálna agentúra pre mimoriadne situácie (FEMA) okamžite vyhovela žiadosti Kalifornie na uvoľnenie federálnych prostriedkov na boj s požiarmi, uviedlo ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť.

VIDEO Kalifornia pod silnými
Zdroj: SITA/AP/Kent Porter

Nezvyčajne vysoké teploty v lete a sucho na väčšine západu USA zvýšili v posledných mesiacoch riziko vzniku požiarov v mnohých oblastiach. Podľa hasičov padlo v Kalifornii za obeť plameňom už najmenej 1500 domov.

VIDEO Kalifornia pod silnými
Zdroj: SITA/AP/Kent Porter

Plamene vyčíňajú v oblasti severne od Sanfranciského zálivu známej svojimi vinicami. V čase od septembra do marca sa v Kalifornii navyše vyskytuje silný padavý vietor, prezývaný aj diabolský, vanúci od Skalnatých vrchov a pohoria Sierra Nevada smerom k pobrežiu.

VIDEO Kalifornia pod silnými
Zdroj: SITA/AP/Kent Porter

Požiar v okolí mesta Santa Rosa spustošil územie s rozlohou viac ako 100 kilometrov štvorcových. Úrady vyzvali obyvateľov, aby čo najrýchlejšie opustili ohrozené oblasti. Na viacerých miestach zostali v pondelok zatvorené školy a ďalšie inštitúcie. V oblasti miest Napa a Sonoma hospitalizovali v nemocniciach viac ako 100 osôb so zraneniami alebo zdravotnými problémami súvisiacimi s požiarmi.


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP/Kent Porter, Michael Short, Jae C. Hong, Cindy Yarmanaka,
VIDEO: YouTube

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články