°C

Štvrtok, 13. august 2020. Meniny má Ľubomír, zajtra Mojmír.

Čína bojuje proti korupcii: Za 4 roky potrestali 1,3 milióna úradníkov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
09.10.2017 08:25

PEKING - Približne 1,34 milióna nižšie postavených úradníkov potrestali v Číne od roku 2013 v rámci protikorupčnej kampane prezidenta Si Ťin-pchinga. Informoval o tom v nedeľu Ústredný výbor pre kontrolu disciplíny (CCDI), ktorý na kampaň dohliada.


Si Ťin-pching, ktorý sa pripravuje tohtomesačný zjazd vedenia komunistickej strany, zacielil protikorupčnú kampaň na "tigrov a muchy" - teda na vyšších aj nižších funkcionárov. Podľa agentúry Reuters sa na 19. zjazde komunistickej strany očakáva, že prezident si upevní moc a presadí svoje politické postoje.

Od roku 2013 bolo medzi potrestanými za korupciu 648.000 úradníkov na dedinskej úrovni a väčšina trestných činov sa týkala malej korupcie. Pokým väčšina kampane sa orientovala na dedinských a okresných úradníkov, zatkli aj niekoľko vysokopostavených činiteľov.

V auguste začali vyšetrovať samotného šéfa protikorupčného výboru pri ministerstve financií pre podozrenie z korupcie. V septembri zatkli a vypočúvali za trestné činy spojené s korupciou vojenského dôstojníka, člena vplyvného Ústredného vojenského výboru.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články