Merkelová pokarhala Orbána: Postoj Maďarska k verdiktu o kvótach je neprijateľný | Topky.sk

Pondelok, 16. júl 2018. Meniny má Drahomír, zajtra Bohuslav.

Merkelová pokarhala Orbána: Postoj Maďarska k verdiktu o kvótach je neprijateľný

Angela Merkelová a Viktor Orbán
Angela Merkelová a Viktor Orbán, Zdroj: SITA
13.09.2017 15:36

BERLÍN - Rozhodnutie maďarskej vlády neriadiť sa minulotýždňovým verdiktom Súdneho dvora EÚ, na základe ktorého sa členské štáty musia podieľať na dohodnutom prerozdelení migrantov, je podľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej neprijateľné. Vyjadrila sa tak v rozhovore pre denník Berliner Zeitung, z ktorého dnes citovala agentúra DPA.


"Je neprijateľné, ak nejaká vláda tvrdí, že ju rozsudok Súdneho dvora EÚ nezaujíma," uviedla Merkelová.

Na otázku, čo to znamená pre pokračovanie členstva Maďarska v Únii, odpovedala šéfka nemeckej vlády slovami: "Znamená to, že je dotknutá veľmi zásadná otázka Európy, pretože Európa je pre mňa priestorom, kde platí právo. Na októbrovom zasadnutí Európskej rady o tom budeme musieť hovoriť."

Spomenutý októbrový summit EÚ sa uskutoční niekoľko týždňov po nemeckých parlamentných voľbách, ktoré by podľa prieskumov mali Merkelovej vyniesť štvrté funkčné obdobie na čele spolkovej vlády.

Najvyšší súdny orgán EÚ minulú stredu zamietol žaloby Maďarska a Slovenska proti rozhodnutiu Rady EÚ zo septembra 2015, na základe ktorého majú byť prerozdelené medzi členské štáty desaťtisíce migrantov zo záchytných centier v Grécku a Taliansku podľa stanovených kvót. Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána tento rozsudok skritizovala a vyhlásila, že trvá na "doterajšej právnej argumentácii".


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články