Mesto vo Virginii sa zmieta v nepokojoch: Hrozivá bitka plná agresie, zasahovať museli ťažkoodenci | Topky.sk

Pondelok, 25. jún 2018. Meniny má Tadeáš, zajtra Adriána.

Mesto vo Virginii sa zmieta v nepokojoch: Hrozivá bitka plná agresie, zasahovať museli ťažkoodenci

Nepokoje v USA
Nepokoje v USA, Zdroj: Twitter, nbcnews.com
12.08.2017 19:40

NEW YORK - Stovky belošských extrémistov s horiacimi fakľami sa v noci na dnes stretli so svojimi odporcami v univerzitnom areáli vo virginskom Charlottesville.


Dôvodom incidentu bol spor o vlajku s konfederačným krížom, ktorú kritici označujú za symbol rasizmu a otrokárstva. Bitku rozohnala polícia slzným plynom, uviedla agentúra Reuters. V rade južných štátov USA dodnes neutíchla diskusia o oprávnenosti vyvesovanie práporu z čias americkej občianskej vojny v rokoch 1861-1865.

Stúpenci tento prápor považujú za historický odkaz, kritici za symbol rasistickej a otrokárskej minulosti amerického Juhu. Vlna odstraňovania konfederačných symbolov začala v USA po predminulom rasovom útoku v Charlestone v Južnej Karolíne, kde strelec zabil deväť černochov.

Mesto vo Virginii sa
Zdroj: nbcnews.com

Vo virginskom Charlottesville sa má dnes stretnúť niekoľko tisíc stúpencov nadvlády bielej rasy na zhromaždení nazvanom Zjednoťte pravicu.
Mesto vo Virginii sa
Zdroj: Twitter, nbcnews.com
Akcia má byť protestom proti odstráneniu sochy konfederačního generála Roberta Leeho z miestneho parku. Míting, ktorý sa má uskutočniť v centre mesta, radnica zakázala, ale súd jej rozhodnutie zrušil. Pred účasťou na zhromaždení varoval virgínsky guvernér Terry McAuliffe, miestne jednotky Národnej gardy sú v pohotovosti.

Mesto vo Virginii sa
Zdroj: Twitter, nbcnews.com


Galéria

Nepokoje v USA

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK
FOTO: Twitter, nbcnews.com
VIDEO: nbcnews.com, Facebook/CNN

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články