°C

Štvrtok, 2. júl 2020. Meniny má Berta, zajtra Miloslav.

Rusko vypovedalo dohodu o neútočení s USA: Po novom zostrelia každého

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
19.06.2017 15:04

BEJRÚT - Ruské ministerstvo obrany vyhlásilo, že všetky lietadlá či drony na západ od rieky Eufrat patriace ku koalícii vedenej Spojenými štátmi americkými, bude považovať za nepriateľské ciele.


Rozhodnutie prišlo po tom, ako americká stíhačka v nedeľu zostrelila sýrske bojové lietadlo, ktoré podľa Pentagonu bombardovalo jednotky bojujúce za Sýrske demokratické sily (SDF).Rusko je od roku 2015 hlavným spojencom prezidenta Baššára al-Asada v bojoch proti extrémistickej skupine Daeš a s USA mali dohodu, podľa ktorej na seba navzájom nebudú útočiť. Tú však Rusko teraz vypovedalo po tom, ako odsúdilo spomínaný nedeľný incident.

Sýrska armáda uviedla, že jej stíhačku zasiahli, keď letela bombardovať militantov z extrémistickej skupiny Daeš. Podľa vyjadrenia Spojených štátov amerických však išlo o sebaobranu, keďže stíhačka bombardovala blízko ich spojencov. "V súlade s pravidlami našej dohody a kolektívnej sebaobrany koaličných partnerov sme lietadlo zostrelili," uviedli vo vyhlásení zástupcovia americkej armády, ktorí tiež informovali, že približne dve hodiny pred zostrelením lietadla zaútočili vojaci bojujúci za Baššára al-Asada proti jednotkám SDF, pričom niekoľkých bojovníkov zranili.

Americká stíhačka zostrelila v nedeľu lietadlo sýrskeho letectva, ktoré bombardovalo milície bojujúce proti extrémistickej organizácii Daeš. K zostreleniu došlo pri meste Tabka na juhu sýrskej provincie Rakka, oznámila americká armáda, ktorú dnes citovala agentúra AP. Americká viacúčelová stíhačka F-18 Super Hornet zostrelila sýrsky stíhací bombardér SU-22, ktorý zhodil bomby neďaleko pozícií lokálnych milícií podporovaných medzinárodnou koalíciou bojujúcou proti Daeš. Terčom sýrskeho náletu boli takzvané Sýrske demokratické sily (SDF), zložené prevažne z arabských a kurdských bojovníkov. 

Podľa americkej armády bol sýrsky bombardér zostrelený v záujme "kolektívnej sebaobrany" spojeneckých síl. Vyhlásenie zdôraznilo, že Spojené štáty bojujú v Sýrii voči Daeš a neželajú si konfrontácie so sýrskymi vládnymi silami ani s ruskou armádou, ktorá ich podporuje. "Nebudeme však váhať, keď bude treba brániť koaličné sily alebo s nimi spriaznené spojenecké jednotky," uviedol na margo nedeľňajšieho incidentu Pentagón. Podľa vyhlásenia sýrskej armády bolo jej lietadlo zostrelené počas misie zameranej voči bojovníkom Daeš. 

Irán podnikol odvetný raketový útok na ciele Daeš v Sýrii

Iránske Revolučné gardy vypálili dnes rakety na ciele Daeš v Sýrii. Išlo o odvetu za teroristické útoky v Teheráne zo 7. júna, ktoré si vyžiadali najmenej 18 mŕtvych a 43 zranených. "Naše rakety zasiahli základňu Daeš na východe Sýrie," uvádza sa vo vyhlásení Revolučných gárd, z ktorého citovala agentúra DPA.  

Rakety stredného doletu typu zem-zem boli odpálené zo základní v západnej časti Iránu, pričom zasiahli ciele Daeš v sýrskej provincii Dajr az-Zaur. Pri útoku zahynul "veľký počet" teroristov a bolo zničených množstvo zbraní a vybavenia, uviedli Revolučné gardy. Podľa ich vyhlásenia mal byť dnešný raketový útok výstrahou pre všetkých teroristov a tých, ktorí ich podporujú, aby sa nepokúšali o ďalšie násilné akcie na území Iránu. 

Terčom dvoch teroristických útokov v Teheráne zo 7. júna sa stali iránsky parlament a mauzóleum vodcu iránskej revolúcie, šiitského ajatolláha Rúholláha Chomejního. Zodpovednosť za ne prevzala sunnitská extrémistická organizácia Daeš. Útoky vykonali piati bojovníci Daeš, ktorí predtým bojovali v Sýrii a Iraku. 

Rusi akt zostrelenia odsúdili ako znak agresie

Čelný ruský diplomat Sergej Riabkov kritizoval dnes Spojené štáty za zostrelenie sýrskej armádnej stíhačky a označil ho za akt "agresie". Americká armáda potvrdila, že stíhačka F-18 Super Hornet zostrelila v nedeľu sýrsky stíhací bombardér SU-22, ktorý zhodil bomby neďaleko pozícií lokálnych milícií podporovaných medzinárodnou koalíciou bojujúcou proti Daeš. Terčom sýrskeho náletu boli tzv. Sýrske demokratické sily (SDF), zložené prevažne z arabských a kurdských bojovníkov.

Rusko je oddaným podporovateľom sýrskeho prezidenta Bašára Asada a od roku 2015 pomáha jeho ofenzíve svojimi leteckými silami. Riabkov, námestník ruského ministra zahraničných vecí, vyhlásil pre ruské tlačové agentúry, že zostrelenie stíhačky by sa dalo prirovnať k "pomoci teroristom, proti ktorým USA bojujú". "Čo to je, ak nie agresia?" položil si otázku ruský diplomat.

Podľa americkej armády bol sýrsky stíhací bombardér zostrelený v záujme "kolektívnej sebaobrany" spojeneckých síl. Vyhlásenie zdôraznilo, že Spojené štáty bojujú v Sýrii voči Daeš a neželajú si konfrontácie so sýrskymi vládnymi silami ani s ruskou armádou, ktorá ich podporuje. "Nebudeme však váhať, keď bude treba brániť koaličné sily alebo s nimi spriaznené spojenecké jednotky," uviedol na margo nedeľňajšieho incidentu Pentagón. Podľa vyhlásenia sýrskej armády bolo jej lietadlo zostrelené počas misie zameranej voči bojovníkom Islamského štátu.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články