Nešťastie v Guatemale sa bohužiaľ neskončilo: Počet mŕtvych stúpol na 38 | Topky.sk

°C

Streda, 20. november 2019. Meniny má Félix, zajtra Elvíra.

Nešťastie v Guatemale sa bohužiaľ neskončilo: Počet mŕtvych stúpol na 38

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo
11.03.2017 17:20

GUATEMALA - Počet obetí požiaru, ktorý v stredu vypukol v detskom domove blízko hlavného mesta Guatemaly, stúpol dnes na najmenej 38 po tom, ako ďalšie z dievčat podľahlo ťažkým zraneniam. Obeťami sú tínedžerky, informovala agentúra AP s odvolaním sa na miestne úrady.


Požiar v detskom domove vypukol po pokuse jeho obyvateľov o hromadný útek, ku ktorému došlo v utorok; vtedy sa z tohto štátneho zariadenia pokúsili dostať desiatky chovancov. Väčšinu z nich policajti zadržali a zatvorili ich v ubikáciách. V stredu ráno niekto v dievčenskej časti domova podpálil penové matrace. Požiar sa rýchlo rozšíril a zakrátko pohltil dve budovy komplexu detského domova.

Devätnásť zuhoľnatených tiel dievčat našli záchranári v troskách budovy ešte v stredu po uhasení požiaru. Ďalších devätnásť z 39 hospitalizovaných chovankýň detského domova vo veku 13-17 rokov svojim zraneniam neskôr podľahlo. K požiaru došlo v dievčenskej časti detského domova v obci San José Pinula, vzdialenej 21 kilometrov od hlavného mesta Guatemala. Podľa úradov mal detský domov kapacitu 500 ľudí, bolo v ňom však najmenej 800 chovancov.    

Z dvoch desiatok dievčat, ktoré zostávajú v nemocničnom ošetrení, je takmer desať v kritickom stave s popáleninami 3. stupňa na viac ako 50 percentách tela. Zariadenie s názvom Bezpečný domov Nanebovzatia Panny Márie bolo od roku 2015 pod väčším dohľadom úradov vzhľadom na správy o preplnenosti, zlom zaobchádzaní a sexuálnom vykorisťovaní. Viacero aktivistických skupín oznámilo, že na dnes plánuje zhromaždenia na pamiatku mŕtvych dievčat a bude žiadať odstúpenie prezidenta Jimmyho Moralesa.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články