V brazílskych väzniciach vypukli krvavé vzbury: Desiatky mŕtvych a väzni na úteku! | Topky.sk

°C

Štvrtok, 23. január 2020. Meniny má Miloš, zajtra Timotej.

V brazílskych väzniciach vypukli krvavé vzbury: Desiatky mŕtvych a väzni na úteku!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Thinkstock.com
03.01.2017 19:43

RIO DE JANEIRO - Trestancov zodpovedných za zabitie dovedna 56 väzňov počas nedeľňajšej vzbury vo väznici v štáte Amazonas na severe Brazílie premiestnia do zariadení s najvyšším stupňom stráženia, uviedli dnes brazílske úrady.


Viacerým obetiam väzni počas nepokojov odťali hlavu, niektorých aj rozštvrtili. Vzbura vo väzenskom komplexe Anísio Jobim v meste Manaus vypukla v nedeľu večer, keď na seba začali útočiť väzni z dvoch súperiacich zločineckých gangov údajne pre spor o kontrolu nad väznicami a obchodom s drogami. Bezpečnostným zložkám sa kontrolu nad väznicou podarilo opätovne získať až v pondelok ráno.

Ide o najkrvavejšiu väzenskú vzburu v Brazílii od roku 1992, kedy si nepokoje vo väznici Carandiru v meste Sao Paulo vyžiadali 111 životov. 

Paralelne s ňou pritom v nedeľu a v pondelok vypukli menšie nepokoje aj v troch ďalších brazílskych väzniciach. Pri všetkých štyroch vzburách prišlo o život dovedna 60 väzňov. Ďalším 184 trestancom sa podarilo vzniknutú situáciu využiť na útek, pričom do dnešného dňa polícia chytila 48 z nich.

Vo väzenskom komplexe Anísio Jobim v meste Manaus žije okolo 1200 väzňov, má však kapacitu len pre približne polovicu z nich. Guvernér štátu Amazonas José Melo dnes oznámil, že plánuje postaviť novú väznicu s kapacitou 3200 ľudí, aby tak pomohol vyriešiť problém s ich preplnenosťou v Brazílii.

Brazílsky minister spravodlivosti Alexandre de Moraes povedal, že vláda sa rozhodla vyčleniť v súvislosti so vzburou na mimoriadnu pomoc štátu Amazonas 17 miliónov dolárov. Časť z týchto peňazí bude použitá na zaplatenie súdnych znalcov, ktorí majú problémy s identifikáciou  zohavených tiel zavraždených väzňov. 


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: Thinkstockphotos.com

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články