Piatok8. december 2023, meniny má Marína, zajtra Izabela

Putin sa pustil do organizátorov blokády Krymu: Padali tvrdé slová, nazval ich idiotmi!

Vladimir Putin
Vladimir Putin (Zdroj: SITA)

JALTA - Zastavenie dodávok vody a elektrickej energie z Ukrajiny na Krym hraničí so zločinmi proti ľudskosti, ktorého iniciátori sú "úžasnými idiotmi", vyhlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin v Jalte na Kryme, kde sa zúčastnil na regionálnom fóre.

"Od tých, ktorí to urobili, to bola hlúposť. Čo očakávali? Jednoducho tomu nerozumiem. Všetci si kľaknú na kolená a budú prosiť o almužnu? Napodiv jednoduché. Úžasní idioti," citovala Putina agentúra RIA Novosti. Putin na podujatí s názvom "Akčné fórum: Krym", ktoré bolo v réžii Všeruského národného frontu (ONF), vyjadril prekvapenie z nedostatku rozhorčenia zo strany ľudskoprávnych organizácií, keď došlo k blokáde Krymu. Zároveň pochválil miestne obyvateľstvo za jeho "odvahu, sebaovládanie a ochotu bojovať za svoje záujmy".

Vlani novembri sa Krym ponoril do tmy po tom, ako neznámi páchatelia vyhodili na juhu Ukrajiny do vzduchu stĺpy s vysokým napätím dodávajúce na Krym väčšinu elektriny. Moskva v reakcii na to urýchlila výstavbu tzv. energetického mosta: série káblov vedených po morskom dne cez Kerčský prieliv oddeľujúci Rusko od Krymu. Ako informovala agentúra TASS, Putin dnes povedal, že problémy s dodávkami energií a elektriny by mali byť plne vyriešené do dvoch rokov. Plynovod by mal na Krym prúdiť do konca tohto roka. Taktiež prebieha výstavba elektrárne, ktorej primárnym zdrojom bude plyn.

Šéf Kremľa sa vyjadril aj k budovanému mostu z pevninského Ruska cez Kerčský prieliv na Krym. Most má byť dlhý 19 kilometrov, bude slúžiť cestnej aj železničnej doprave a s jeho sprevádzkovaním sa počíta v roku 2018. "Podľa predbežných odhadov prejde ročne týmto mostom 14 miliónov pasažierov a do 13 miliónov vozidiel," povedal Putin.

Hovoril aj o problémoch s pitnou vodu na Kryme. Podľa neho to však už nie je tak pálčivé, ako keď "naši susedia odpojili polostrov od Severokrymského kanála". "Použili sme viac ako 23 miliárd rubľov na riešenie tohto problému. Na roky 2015-2020 je vyhradených z federálneho programu na rozvoj Krymu ďalších 40 miliárd rubľov," uviedol Putin. Zdôraznil, že peniaze by mali byť vynaložené racionálne. Majú sa využiť aj na vŕtanie studní, budovanie vodovodov či zariadení na čistenie vody.

Ako informoval v utorok Kremeľ na svojej internetovej stránke, agenda podujatia "Akčné fórum: Krym" zahŕňa otázky dodávok energií a plynu, rozvoja poľnohospodárstva a ďalších sľubných ekonomických aspektov na Kryme vrátane rozvoja potenciálu cestovného ruchu, ochrany životného prostredia, kultúrneho dedičstva, kvality bývania a komunálnych služieb a dostupnosti vzdelania.

Fórum má tri témy: vzdelávanie a kultúra ako základ národnej identity, kvalita života a poctivá a efektívna ekonomika. Všeruský národný front je hnutie založené v máji 2011 na návrh Putina, ktorý mu aj predsedá. ONF má pobočky vo všetkých 85 subjektoch Ruskej federácie.

Rusko anektovalo Krym v roku 2014 v reakcii na zosadenie ukrajinského proruského prezidenta Viktora Janukovyča, ktoré bolo výsledkom masových demonštrácií za užšie vzťahy Kyjeva so Západom. Krátko nato vypuklo v dvoch východných oblastiach Ukrajiny povstanie proruských separatistov.

Viac o téme: Vladimir PutinKrym
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu