Porotu pre Nobelovu cenu za medicínu oblieha škandál: Dvoch členov už prepustili | Topky.sk

°C

Pondelok, 9. december 2019. Meniny má Izabela, zajtra Radúz.

Porotu pre Nobelovu cenu za medicínu oblieha škandál: Dvoch členov už prepustili

Zdroj: SITA
06.09.2016 17:00

ŠTOKHOLM - Porota, ktorá udeľuje Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu, sa rozhodla vylúčiť dvoch svojich členov kvôli škandálu so zdiskreditovaným lekárom, ktorý sa venuje výskumu kmeňových buniek v ústave Karolinska Institutet v Štokholme. S odvolaním sa na tamojšie médiá o tom dnes informovala agentúra AP.


Tajomník zmienenej poroty Thomas Perlmann dnes švédskej agentúre TT povedal, že Harriet Wallbergová a Anders Hamsten budú požiadaní, aby opustili 50-členné zhromaždenie, ktoré budúci mesiac vyhlási laureáta Nobelovej ceny za fyziológiu alebo medicínu.

Wallbergová a Hamsten už zanechali svoje riadiace pozície v Karolinska Institutet po tom, čo si vyslúžili ostrú kritiku za to, akým spôsobom tento ústav riešil obvinenia z vedeckého pochybenia vznesené voči Paolovi Macchiarinimu, lekárovi zaoberajúcemu sa výskumom kmeňových buniek.

Macchiarini, kedysi považovaný za priekopníka v oblasti transplantátov priedušnice, bol z inštitútu prepustený po obvinení z falšovania a tiež skresľovania výsledkov výskumu, ktorého sa údajne dopustil pri svojom výskume. Švédska prokuratúra ho zároveň vyšetruje v súvislosti s neúmyselným zabitím dvoch pacientov. Macchiarini proti obvineniam namieta.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články