Sobota, 4. december 2021. Meniny má Barbora, zajtra Oto.

Zadržaní britskí námorníci zhromažďovali spravodajské informácie

Chris Coe, jeden z 15 prepustených britských námorníkov z iránskeho zajatia, máva z helikoptéry po jeho prílete na letisku Heathrow.
Chris Coe, jeden z 15 prepustených britských námorníkov z iránskeho zajatia, máva z helikoptéry po jeho prílete na letisku Heathrow.
06.04.2007 00:00

LONDÝN - Pätnásti príslušníci britského námorníctva, ktorých zadržali iránske sily v Perzskom zálive, zhromažďovali spravodajské informácie o ich činnosti. Jeden zo zadržaných vojakov to prezradil v rozhovore pre britskú televíznu stanicu Sky News, ktorý bol nakrútený ešte pred incidentom, z bezpečnostných dôvodov ho však odvysielali až vo štvrtok.


"Viac-menej tiež zhromažďujeme spravodajské informácie," povedal pred troma týždňami 25-ročný kapitán Cris Air. Rozhovor sa uskutočnil počas rutinnej kontroly irackej rybárskej lode, na akých podľa Aira získavajú informácie. "Ak majú nejakú informáciu, keďže sú tu niekoľko dní, môžu sa s nami podeliť, či už ide o nejaké pirátstvo alebo nejaký druh iránskej aktivity v oblasti, pretože očividne sme veľmi blízko nárazníkového pásma s Iránom," opísal prácu námorníkov. Prezradil aj to, že kapitán kontrolovaného rybárskeho plavidla povedal, že na palubu irackých člnov nelegálne vstupovali iránski vojaci. "Túto dau (arabskú plachetnicu) zhruba pred troma dňami olúpili nejakí Iránci, nejakí vojaci... a zrejme sa to v minulosti stávalo dosť často, takže je dobré zbierať tiež informácie o Iráncoch."

Irán zadržal britských námorníkov 23. marca pre údajné narušenie iránskych vôd na rieke Šatt al-Arab (perzsky Arvandrúd), ktorá tvorí iracko-iránsku hranicu. Napriek priznaniu viacerých zadržaných v odvysielaných videozáznamoch Londýn obvinenia popiera. Obe strany sa snažili svoju verziu dokázať zobrazením polohy Britov v okamihu zadržania na mapách. Podľa vyjadrení odborníkov je však rozdelenie vôd desiatky rokov sporné.

Chceš sa stať súčasťou tímu Bleskoviek? >>

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články