°C

Piatok, 25. september 2020. Meniny má Vladislav, zajtra Edita.

Izraelský súd rozhodol: Kafkove rukopisy patria do Národnej knižnice

Franz Kafka
Franz Kafka
Zdroj: SITA
01.07.2015 15:32

JERUZALEM – Zdĺhavý súdny spor o práva k rukopisom Franza Kafku sa v utorok skončil. Izraelský súd v Tel Avive rozhodol, že izraelská rodina musí odovzdal kolekciu nezverejnených Kafkových písomností Národnej knižnici v Jeruzaleme. Tá uviedla, že plánuje zverejniť vzácne dokumenty z pozostalosti Kafkovho priateľa, spisovateľa Maxa Broda, online, informovali dnes agentúra AP a denník The Jerusalem Post.


Noviny napísali, že trojčlenný panel sudcov odmietol odvolanie Evy Hoffeovej, ktorá podľa sudcov nezákonne získala písomnosti od svojej matky Ester Hoffeovej. Matka bola sekretárkou Kafkovho priateľa, spisovateľa Maxa Broda, ktorého diela tvoria súčasť spornej kolekcie.

Súd rozhodoval o odvolaní podanom v roku 2012 po tom, ako prikázal, aby dcéry Ester Hoffeovej, Eva Hoffeová a Anita Ruth Vizlerová odovzdali písomnosti pražského rodáka, nemecky píšuceho spisovateľa židovského pôvodu Franza Kafku, izraelskej Národnej knižnici. 

Izraelská Národná knižnica v procese argumentovala závetom Broda, ktorý zomrel v roku 1968. Poveril v ňom svoju sekretárku Ester Hoffeovú, aby jeho pozostalosť odovzdala izraelskej Národnej knižnici.

Sudcovia kritizovali sestry za pokusy speňažiť písomnosti slávneho autora na voľnom trhu. Ich rozhodnutie ukončilo vyše 90 rokov sporov o Kafkove diela, ktoré sa medzitým viackrát dostali do rúk niekoho ďalšieho.

Kafka zveril svoju nevydanú tvorbu krátko pred svojou smrťou na tuberkulózu v roku 1924 priateľovi Maxovi Brodovi a požiadal ho, aby ju neprečítanú spálil. Brod to neurobil, vďaka čomu svet spoznal Kafkov Proces či Zámok; a zvyšné cenné dokumenty vo svojom závete odkázal svojej sekretárke Ester Hoffeovej, ktorá časť z nich speňažila na dražbách. 

Veľká časť z Kafkových písomností, o ktorých súd rozhodoval, nebola ešte nikdy publikovaná. Po utorňajšom rozhodnutí súdu budú rukopisy v Národnej knižnici prvýkrát sprístupnené verejnosti, pretože Eva Hoffeová a jej sestra mali údajne mnohé z nich uložené v bezpečnostných schránkach.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články