Nečasová dostala ročnú podmienku za zneužitie spravodajcov | Topky.sk

Utorok, 20. august 2019. Meniny má Anabela, zajtra Jana.

Nečasová dostala ročnú podmienku za zneužitie spravodajcov

Jana Nagyová
Jana Nagyová
Zdroj: ÚVČR
30.06.2014 17:45

PRAHA - Obvodný súd pre Prahu 1 uznal vinnou niekdajšiu šéfku kabinetu Janu Nagyovú, teraz Nečasovú.


V kauze zneužitia vojenského spravodajstva dostala trestným príkazom ročný podmienečný trest s odkladom na štyri roky. Rovnakú dobu nesmie pracovať v štátnej správe. Trest potvrdil serveru iDNES.cz olomoucký vrchný štátny zástupca Ivo Ištvan.

Prípad sa tým však nekončí. Žalobcovia totiž proti rozhodnutiu súdu podali odpor, teda opravný prostriedok. „Domnievame sa, že by sa táto vec mala prorokovať v hlavnom pojednávaní,“ povedal Ištvan.

Bývalá šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase nechala podľa obžaloby sledovať jeho vtedajšiu manželku Radku Nečasovú. Nezákonné sledovanie naplánovala v novembri 2012. Predstaviteľom vojenského spravodajstva poskytla fotografiu Nečasovej i adresu.

Muži obvinení zo zneužitia právomocí úradnej osoby sa obhajujú tvrdením, že jej požiadavku brali ako rozkaz. O Nagyovej nariadení však minister obrany nevedel. Nagyová je stíhaná aj pre údajné podplatenie exposlancov ODS a ovplyvňovanie verejných objednávok.

Česká polícia v júni 2013 v súvislosti s prípadom vtrhla do sídla vlády, Nečas reagoval odstúpením. Vzniknutú politickú krízu ukončili až októbrové predčasné parlamentné voľby, ktoré vyhrala Česká strana sociálnodemokratická.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: ÚVČR

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články