NSA zastavila odpočúvanie Merkelovej mobilu, keď sa to dozvedel Biely dom | Topky.sk

°C

Streda, 13. november 2019. Meniny má Stanislav, zajtra Irma.

NSA zastavila odpočúvanie Merkelovej mobilu, keď sa to dozvedel Biely dom

Angela Merkelová
Angela Merkelová
28.10.2013 06:27

WASHINGTON - Americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) prestala odpočúvať telefonické rozhovory medzi nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a ďalšími svetovými politikmi v lete tohto roku po vnútornom vyšetrovaní Bieleho domu. Napísal to v noci nadnes na svojej stránke denník Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na nemenované zdroje v americkej vláde.


Podľa nich NSA sledovala viac ako päť rokov asi 35 hláv štátov a vláda, až kým to nezistila administratíva amerického prezidenta Baracka Obamu. Väčšina sledovacích programov, vrátane monitorovania Merkelovej, bola ihneď ukončená, ukončenie zvyšných sa realizuje v súčasnosti.

Samotná NSA poprela, že by Obama v roku 2010 vedel o odpočúvaní nemeckej kancelárky. Podľa zdrojov WSJ americké tajné služby vykonávajú toľko spravodajských operácií súčasne, že je nemožné, aby o každej informovali prezidenta. Tajné služby sa riadia "prioritami" schválenými Obamom, ale o konkrétnych objektoch sledovania rozhodujú samé.

Nemecký týždenník Der Spiegel minulý týždeň s odvolaním sa na tajnú databázu NSA informoval, že Merkelovej mobilný telefón bol od roku 2002 na zozname sledovacích cieľov agentúry. Program zrejme fungoval aj niekoľko týždňov pred tohtoročnou júnovou návštevou Obamu v Berlíne.

Obama v reakcii na medializované informácie telefonoval s Merkelovou a uistil ju, že nevedel nič o odpočúvaní jej mobilu a keby o tom vedel, okamžite by vydal rozkaz na zastavenie takejto činnosti. Noviny Bild am Sonntag však s odvolaním sa na bezpečnostné zdroje napísal, že Obama o sledovaní Merkelovej vedel najmenej od roku 2010, keď ho mal o celej operácii osobne informovať šéf NSA Keith Alexander. Predstavitelia NSA ale popreli aj toto tvrdenie.

Informácie, že NSA odpočúvali telefonické hovory v rôznych štátoch sveta, začali médiá zverejňovať 21. októbra, pričom sa odvolávali na dokumenty získané bývalým spolupracovníkom amerických tajných služieb Edwardom Snowdenom. Okrem iného z nich vyplýva, že NSA zaznamenala hovory vyše 70 miliónov francúzskych občanov, no na rôznych úrovniach monitorovala aj hovory v Rusku, Brazílii, Mexiku, Austrálii, najviac však v Afganistane, Pakistane, Iráne, Saudskej Arábii a Iraku.
 


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články