°C

Streda, 26. február 2020. Meniny má Viktor, zajtra Alexander.

Zával v bani usmrtil vyše 100 baníkov, záchranárov pochovala zem

Ilustračné foto
Ilustračné foto
03.05.2013 17:16

CHARTÚM - V sudánskom regióne Dárfúr sa zrútila baňa na zlato, pričom zahynulo podľa odhadov vyše 100 baníkov. Deviati zo záchranárov, ktorí sa ich pokúšali vyslobodiť, navyše rovnako uviazli v podzemí, informoval v piatok jeden z miestnych baníkov.


"Deväť členov záchranného tímu zmizlo, keď sa na nich vo štvrtok zrútila zem," povedal. Nešťastie sa odohralo ešte v pondelok v okrese Džabal Amír v štáte Severný Dárfúr, na mieste však stále prebiehajú záchranné práce.

Prvé odhady hovorili o vyše 60 obetiach. Koľko ľudí presne sa v čase kolapsu časti bane pod zemou nachádzalo, stále nie je jasné. Záchranári sa snažia obete vytiahnuť pomocou ručných nástrojov pre obavy, že pod strojmi by sa zem prepadla. Napriek tomu niektorých záchranárov zavalilo.

Produkcia z neoficiálnych baní na zlato sa stala pre vládu v Chartúme jedným z kľúčových zdrojov príjmov. Práca v baniach je lákavým, avšak nebezpečným povolaním pre obyvateľov chudobného regiónu Dárfúr zničeného desaťročnou občianskou vojnou. Podľa humanitárnych zdrojov kope zlato v Džabal Amíre okolo 70 000 ľudí.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: jupiterimages

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články