V Británii schválili homosexuálne manželstvá: Premiér to označil ako krok vpred | Topky.sk

°C

Pondelok, 16. december 2019. Meniny má Albína, zajtra Kornélia.

V Británii schválili homosexuálne manželstvá: Premiér to označil ako krok vpred

David Cameron
David Cameron
Zdroj: SITA
06.02.2013 07:42

LONDÝN - Poslanci dolnej komory britského parlamentu v utorok schválili legislatívu, ktorá povoľuje uzatváranie homosexuálnych manželstiev v Anglicku a Walese. Za legislatívu hlasovalo 400 zákonodarcov, proti bolo 175, väčšinou z tábora vládnej Konzervatívnej strany.


Premiér David Cameron výsledok označil za "dôležitý krok vpred" smerom k posilneniu britskej spoločnosti, cituje ho spravodajský portál BBC. Zatiaľ nie je celkom jasné, koľko Cameronových konzervatívcov hlasovalo proti, BBC však odhaduje, že ich bolo asi 140. Zákon ešte musí odobriť aj horná komora parlamentu, Snemovňa lordov. Tam sa okolo neho očakáva búrlivejšia diskusia.

Dvadsať bývalých aj súčasných ústavných sudcov premiérovi ešte v nedeľu rozoslalo list, v ktorom ho vyzývali na odloženie hlasovania o tejto otázke až do najbližších volieb. Ministerka pre kultúru a rovnosť príležitostí Maria Millerová oponentov homosexuálnych manželstiev varovala, že aj páry rovnakého pohlavia musia mať právo uzatvárať tieto zväzky. Sama pritom patrí do tábora Konzervatívnej strany.

Cameronova vláda návrh legislatívy predstavila ešte v decembri. Prisľúbila pritom, že povinnosť uzatvárať manželstvá pre osoby rovnakého pohlavia sa nebude týkať anglikánskej cirkvi. Ostatné náboženské spolky pritom takisto budú môcť požiadať o udelenie výnimky.

Britské homosexuálne páry môžu uzatvárať civilné partnerstvá už od roku 2005. V porovnaní s klasickými manželstvami majú pritom z legálneho hľadiska identické práva. Aktivisti však namietajú, že keďže nejde o "manželstvá" a zahraničí im ich často neuznávajú.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články