°C

Pondelok, 6. apríl 2020. Meniny má Irena, zajtra Zoltán.

Prezidentka súhlasí, aby minister školstva zmenil termíny testovaní či zápisov

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa stretla s ministrom školstva.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa stretla s ministrom školstva.
Zdroj: SITA/Kancelária prezidentky SR
25.03.2020 18:10

BRATISLAVA – Minister školstva, vedy, výskumu a športu bude po novom môcť v jednoznačne vymedzených situáciách rozhodnúť o termínoch prijímacích skúšok, zápisov do základnej školy či maturitných skúšok mimo termínov ustanovených zákonom o výchove a vzdelávaní. Vládnu novelu zákona o výchove a vzdelávaní podpísala v stredu prezidentka SR Zuzana Čaputová.


V zákone o výchove a vzdelávaní (školský zákon) je na jednej strane viacero kompetencií Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR vo vzťahu k určovaniu termínov, avšak mnohé termíny sú priamo zákonom limitované na určité obdobie.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová
Zdroj: SITA/Kancelária prezidentky SR

"Skúsenosti v aktuálnej situácii ukázali, že pri viacerých termínoch môže byť potenciálne potrebná operatívna reakcia príslušných subjektov (ministerstva, okresných úradov v sídle kraja, riaditeľov) v nadväznosti na zákonom ustanovené intervaly," uvádza sa v predkladacej správe. Príkladom môžu byť termíny zápisov do prvého ročníka základných škôl, ukončovania výchovy a vzdelávania príslušných ročníkov alebo termíny školských prázdnin.

Napríklad termín externej časti maturitnej skúšky a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky síce určuje ministerstvo, avšak školský zákon ustanovuje riadne skúšobné obdobie (marec až jún) a mimoriadne skúšobné obdobie (apríl, máj, september a nasledujúci február). "Za predpokladu, že napríklad v súčasnej mimoriadnej situácii by bolo potrebné termín maturitných skúšok určiť v nadväznosti na prerušenie výučby v iných termínoch, vyžaduje sa zmena školského zákona," dodáva sa v materiáli.


Galéria

Prezidentka SR Zuzana Čaputová Prezidentka SR Zuzana Čaputová

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/Kancelária prezidentky SR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články