Poslankyňa Cigániková žiada vládu, aby stratifikáciu nemocníc z hlasovania nestiahla | Topky.sk

°C

Streda, 22. január 2020. Meniny má Zora, zajtra Miloš.

Poslankyňa Cigániková žiada vládu, aby stratifikáciu nemocníc z hlasovania nestiahla

Poslankyňa Jana Cigániková
Poslankyňa Jana Cigániková
Zdroj: TASR - Pavol Zachar
04.12.2019 11:05

BRATISLAVA - Poslankyňa Národnej rady (NR) SR Jana Cigániková (SaS) vyzýva vládu, aby nesťahovala reformu nemocníc, takzvanú stratifikáciu, z hlasovania v parlamente. Cigániková tvrdí, že vláda má v pláne novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti opäť stiahnuť z programu schôdze NR SR.


"Vyzerá to, že ministerka (Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) - pozn. TASR) dôležitosť tohto opatrenia chápe. Čo jej môžeme vyčítať, je to, že dala tento zákon do parlamentu až teraz," skonštatovala Cigániková s tým, že ju pôvodne podporoval aj premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Cigániková hovorí, že zmena v systéme nemocníc je potrebná. Poukázala na to, že na Slovensku je najhustejšia sieť nemocníc, pričom nie všetky sú dostatočne špecializované na všetky úkony a je ťažké ich aj personálne obsadiť. Zdôraznila, že stratifikácia má tiež zlepšiť dostupnosť urgentnej zdravotnej starostlivosti.

Poslankyňa vidí v druhom čítaní pri novele priestor na prípadné zmeny a doladenie nedostatkov. Myslí si, že novela by mohla byť ešte pred voľbami prerokovaná v druhom čítaní, pretože je podľa nej možné, že v januári schôdza ešte bude aj pre prípadné vetované zákony. O novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá reformu zahŕňa, mali poslanci v parlamente hlasovať v prvom čítaní už na októbrovej schôdzi. Na žiadosť ministerky však novelu tesne pred hlasovaním stiahli pre nedostatočnú podporu v pléne. Hlasovanie rovnako presunuli aj v utorok (3. 12.) počas aktuálnej schôdze na žiadosť premiéra a poslaneckých klubov Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články