FOTO Protest študentov v slovenských mestách: Vyzývali Danka na zverejnenie rigoróznej práce | Topky.sk

Piatok, 18. október 2019. Meniny má Lukáš, zajtra Kristián.

FOTO Protest študentov v slovenských mestách: Vyzývali Danka na zverejnenie rigoróznej práce

Andrej Danko
Andrej Danko
Zdroj: SITA/Braňo Bibel
17.10.2018 17:45

BRATISLAVA - Študenti z iniciatívy Nie je nám to jedno dnes na proteste pred centrálou Slovenskej národnej strany (SNS) žiadali predsedu strany a šéfa parlamentu Andreja Danka, aby ukázal svoju rigoróznu prácu.


"Danko bez udania riadneho dôvodu už týždne odmieta širokej verejnosti ukázal svoju rigoróznu prácu, na základe ktorej získal titul JUDr. Existujú však známe záznamy o práci s rovnakým názvom a rovnakým počtom strán, preto ho žiadame, aby svoju prácu sprístupnil prostredníctvom médií všetkým občanom Slovenska. My sa za svoje práce nehanbíme a prídeme mu ich ukázať. Ak nemá dosť odvahy pochváliť sa s tou svojou a vyvrátiť tak podozrenia z plagiátorstva, nemá nárok byť druhým najvyšším ústavným činiteľom," povedali študenti. 

FOTO Protest študentov v
Zdroj: SITA/Braňo Bibel

Študenti počas príhovorov pred sídlom Slovenskej národnej strany v Bratislave držali v rukách svoje záverečné práce, za čo si od niekoľko desiatok protestujúcich vyslúžili potlesk. Podľa študentov konanie Danka škodí nášmu vysokému školstvu.

FOTO Protest študentov v
Zdroj: SITA/Braňo Bibel

Denník N 24. septembra napísal, že predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko tají, ako sa stal doktorom práv. V životopise si predseda NR SR uvádza iba štúdium na Univerzite Komenského, kde ukončil magisterské štúdium. Neskôr vyšlo najavo, že titul JUDr. získal na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Svoju záverečnú prácu odmietol zverejniť.

FOTO Protest študentov v
Zdroj: SITA/Braňo Bibel

Andrejovi Dankovi umožnil utajiť rigoróznu prácu pred verejnosťou dekan Právnickej fakulty UMB Michal Turošík, ktorý s ním 21. septembra uzavrel licenčnú zmluvu. Urobil to hneď v ten deň, ako od Danka dostal písomnú žiadosť o jej utajenie. Rektor UMB Vladimír Hliadlovský tvrdí, že sa o týchto dvoch dokumentoch dozvedel až 26. septembra. Médiá už pritom tri dni písali o Dankovom titule JUDr.

FOTO Protest študentov v
Zdroj: SITA/Braňo Bibel

Protestovalo sa aj v Banskej Bystrici

Nespokojnosť s utajovaním rigoróznej práce predsedu Slovenskej národnej strany a predsedu parlamentu Andreja Danka vyjadrilo v parku pred rektorátom Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici približne 50 študentov a pedagógov.

„Odhoď pózku, ukáž rigorózku! Andrej nehanbi sa!“ vyzýval transparent jedného z účastníkov. Pedagógovia Filozofickej fakulty UMB prečítali vyhlásenie, v ktorom sa dištancujú a odmietajú všetky neetické praktiky. Ďalší rečníci vyzvali Andreja Danka, aby dokázal, že oprávnene používa titul JUDr. Niektorí študenti priniesli svoje záverečné práce s tým, že oni sa za ne nehanbia.

Podpredsedníčka parlamentu za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Lucia Ďuriš Nicholsonová v pondelok podala na Generálnu prokuratúru SR v Bratislave Žiadosť o preskúmanie zákonnosti postupu orgánu verejnej správy a Oznámenie o podozrení z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Podľa nej je veľa nejasností o samotnej rigoróznej práci aj o konaní UMB. SaS zároveň žiada rektora UMB Vladimíra Hiadlovského, aby potvrdil verejnosti existenciu rigoróznej práce predsedu parlamentu Andreja Danka.

Dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Eduard Burda dnes na tlačovej besede novinárom povedal, že sa stratila rigorózna práca s rovnakým názvom a s rovnakým počtom strán, aký má mať rigorózna práca Andreja Danka.


Galéria

Andrej Danko Andrej Danko

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články