°C

Utorok, 7. júl 2020. Meniny má Oliver, zajtra Ivan.

Vláda schválila dohovor o röntgenovom laseri, ktorý umožní prelomový výskum

Martina Lubyová
Martina Lubyová
Zdroj: SITA/Diana Černáková
22.03.2018 14:00

BRATISLAVA - Vláda SR schválila na svojom dnešnom rokovaní Návrh na podpis Protokolu o pristúpení vlády Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska k Dohovoru o vybudovaní a prevádzkovaní Európskeho zariadenia röntgenového lasera na voľných elektrónoch European X-Ray Free Electron Laser Facility.


Ako sa píše v materiáli, ktoré predložila na rokovanie ministerka školstva Martina Lubyová, laser je zdrojom RTG žiarenia výnimočných kvalít presahujúci všetky súčasné svetové fotónové zdroje, a to až do takej miery, že môžeme hovoriť o vytvorení úplne nového spôsobu spoznávania štruktúry živej i neživej hmoty na atomárnej úrovni. Umožní prelomový výskum v širokom spektre vedných oblastí – biológie, medicíne, fyzike, chémii a pod.

Vlády 10 krajín vrátane Slovenskej republiky podpísali Dohovor o vybudovaní a prevádzkovaní Európskeho zariadenia röntgenového lasera na voľných elektrónoch European XFEL GmbH 30. novembra 2009 v Hamburgu. Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska nebolo signatárom dohovoru v dôsledku ekonomických dopadov svetovej finančnej krízy na rozpočet krajiny. Bolo však členom prípravnej fázy konceptu projektu XFEL i prípravy dohovoru a svoju vôľu podpísať dohovor vyjadrili podpisom na Konferencii splnomocnencov pre založenie spoločnosti European XFEL GmbH, ktorá bola 23. septembra 2009 v Berlíne. V materiáli sa vláde SR odporúča na podpis protokolu splnomocniť veľvyslanca Slovenskej republiky v Nemeckej spolkovej republike v Berlíne.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA/Diana Černáková

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články