Ďalší konflikt v KDH: Skupinka okolo bývalých šéfov ide do boja proti Hlinovi | Topky.sk

°C

Pondelok, 9. december 2019. Meniny má Izabela, zajtra Radúz.

Ďalší konflikt v KDH: Skupinka okolo bývalých šéfov ide do boja proti Hlinovi

Bývalí funkcionári KDH nesúhlasia so zmenami navrhovanými súčasným predsedom Alojzom Hlinom.
Bývalí funkcionári KDH nesúhlasia so zmenami navrhovanými súčasným predsedom Alojzom Hlinom.
Zdroj: TASR/Michal Svítok, Facebook
24.02.2018 12:02

BRATISLAVA - Bývalí funkcionári mimoparlamentného KDH píšu otvorený list súčasnému vedeniu. Odkazujú mu, že KDH si musí zachovať svoj názov aj zostať demokratickou stranou. Reagujú tak na pokusy doplniť názov hnutia o slovné spojenie "kresťanskí demokrati" a zmeniť spôsob nominácie kandidátov. Hlina avizoval zmeny ešte koncom minulého roka.


"Trom predsedom bola značka KDH dobrá. Alojzovi Hlinovi nie? Podpíšte prosím a zdieľajte preto nasledovné vyhlásenie: KDH si musí zachovať svoj názov a zostať demokratickou stranou," napísali na falošnom facebookovom profile KDH jeho bývalí funkcionári, ktorí ho založili. Alojz Hlina oznámil zámer zmeniť názov KDH a spôsob nominácie kandidátov koncom minulého roka. O zmenách stanov KDH sa má hlasovať na tohtoročnom sneme. Podľa Hlinu je existujúci systém nefunkčný. Topky požiadali súčasného lídra KDH o vyjadrenie, ktoré prisľúbil poskytnúť v najbližších dňoch. 

Zmenou mena sa človek zrieka identity

Pod listom sú podpísaní Pavol Hrušovský, Július Brocka, Alojz Přidal, Miloš Moravčík, Ján Hudacký, Pavol Abrhan, Ladislav Marenčák aj europoslankyňa Anna Záborská a Pavol Faktor. "Keď si človek zmení meno, zrieka sa vlastnej identity. Zmenou názvu by sa KDH vzdalo všetkého, čo jeho členovia, sympatizanti a voliči za tie roky pre Slovensko urobili. Sme za zachovanie názvu Kresťanskodemokratické hnutie, pretože sa nemáme za čo hanbiť," vyhlasujú.

KDH je podľa ich slov značka, ktorá je navždy spojená s bojom za slobodné, spravodlivé a prosperujúce Slovensko. "Vo svojej dvadsaťosemročnej histórii sa KDH vždy snažilo obhajovať základné kresťanské hodnoty na všetkých úrovniach verejného života. Ani v zložitom období obnovy, ktorým dnes KDH prechádza, neprestáva byť konštantou slovenskej politickej scény," píšu ďalej.

KDH musí zostať slobodnou a demokratickou stranou

V súvislosti so snahou zmeniť spôsob personálnych nominácií poukazujú, že KDH je jednou z mála slovenských politických strán, ktoré vznikali zdola. "Na výzvu členov prípravného výboru začali na celom Slovensku vznikať stovky klubov, ktoré vyslali svojich zástupcov na ustanovujúci snem. Aj preto je subsidiarita základným princípom fungovania KDH," zdôrazňujú. Pripomínajú, že dnes má každý jeden člen hnutia právo navrhovať kandidátov na funkciu prezidenta, poslanca Európskeho parlamentu, poslanca Národnej rady SR a zástupcov v samosprávnych orgánoch krajov, miest a obcí. "O návrhoch potom rozhodujú členovia tajným hlasovaním na tej úrovni, ktorá zodpovedá pôsobnosti voleného orgánu."

"Princíp, aby každý člen KDH mohol prostredníctvom ktoréhokoľvek člena celoslovenskej Rady KDH navrhovať svojho kandidáta na ktorékoľvek miesto na kandidačnej listine, musí byť zachovaný. Nie preto, že to tak bolo vždy, ale predovšetkým preto, že KDH je a musí zostať stranou, ktorá je vnútorne slobodná, demokratická a v ktorej má váhu hlas každého člena," uvádzajú v liste. "Boli to členovia klubov, ktorí založili KDH a preto im patrí právo navrhovať kandidátov, ktorí ich majú zastupovať."

Voľby nového predsedu, v hre sú tri mená

Otvorený list prichádza necelý mesiac pred voľbou nového šéfa KDH. O post majú záujem traja uchádzači. Súčasný šéf Alojz Hlina, ktorého podporujú členovia predsedníctva, poslanec Nitrianskeho samosprávneho kraja Miloslav Hatala a poslanec Národnej rady Richard Vašečka, ktorý nedávno opustil OĽaNO a vstúpil do KDH. Kresťanskí demokrati si budú voliť nového predsedu 17. marca na sneme v Ružomberku.

Hlina pred pár dňami vyhlásil, že by chcel zviesť s protikandidátmi súboj predstáv a ideií. Tie svoje prezentuje na okresných snemoch. To je podľa jeho slov priestor na vnútrostranícky zápas. "Má primárne prebiehať na vnútrostraníckej pôde a samozrejme mal by mať určité parametre, obzvlášť, ak prebieha v kresťansko-demokratickej strane," uviedol Hlina.


Galéria

Bývalí funkcionári KDH nesúhlasia Predseda KDH Alojz Hlina.

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj
ZDROJ: TASR
FOTO: TASR/Michal Svítok, Facebook

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články