Most-Híd chce linku tiesňového volania aj v jazykoch menšín | Topky.sk

Utorok, 14. august 2018. Meniny má Mojmír, zajtra Marcela.

Most-Híd chce linku tiesňového volania aj v jazykoch menšín

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
13.02.2018 11:40

BRATISLAVA - Vládny Most-Híd chce, aby linka tiesňového volania 112 poskytovala pomoc aj v jazykoch menšín. Dnes o tom informoval štátny tajomník ministerstva kultúry Konrád Rigó, ktorý pôsobí aj ako hovorca odborno-politického kabinetu strany Most-Híd pre rozvoj regiónov.


“Tým, že sa tiesňové linky presunuli z okresných centier do krajských, príslušníci národnostných menšín prišli o možnosť komunikovať v núdzových situáciách vo svojom materinskom jazyku. V takýchto situáciách je ťažké povedať niečo aj v materinčine, nie ešte rozprávať iným jazykom,” povedal štátny tajomník na ministerstve kultúry a hovorca odborno-politického kabinetu strany Most-Híd pre rozvoj regiónov Konrád Rigó.

Na Slovensku funguje tiesňová linka od roku 2003, ktorá spája políciu, záchrannú službu aj hasičov. Za 15 rokov jej fungovania ju vytočili ľudia v núdzi viac ako 20-miliónkrát.

Na tiesňovú linku 112 treba volať v prípade požiaru, počas prírodnej katastrofy, či pri závažných dopravných nehodách. Voľba čísel 1-1-2 je jednoduchšia napríklad v tme alebo v miestnosti plnej dymu. Ďalšou výhodou je, že číslo 112 je číslom tiesňového volania takmer v celej Európe.

 

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, SITA
FOTO: thinkstockphotos.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články