Piatok, 14. máj 2021. Meniny má Bonifác, zajtra Žofia.

Tridsať eur za ošetrenie cez doplnkové hodiny je podľa šéfa Asociácie súkromných lekárov málo

Tomáš Drucker
Tomáš Drucker
Zdroj: SITA/Diana Černáková
28.11.2017 21:55

BRATISLAVA - Zástupcov ambulantných lekárov prekvapil utorkový návrh, ktorým sa majú zaviesť doplnkové ordinačné hodiny. Počíta s tým, že pacient si v rámci nich za ošetrenie zaplatí maximálne 30 eur. Podľa šéfa Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Mariána Šótha je to málo.


"Pôvodný návrh bol 50 eur bez objednávania cez elektronický systém, čo my podporujeme, pretože to je model úhrady zdravotnej starostlivosti pre pacientov, ktorá by bola určite vítaná medzi pacientmi," skonštatoval Šóth. Poukazuje, že do limitu spomínaných 30 eur sa nezmestia drahšie výkony napríklad v kardiológii či gastroenterológii. Problém podľa neho môže spôsobiť aj limit 20 dní na ošetrenie pacienta v rámci doplnkových hodín od objednania.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smer-SD) vysvetľuje, že pre pacientov, ktorí sa nechcú nechať ošetriť v rámci doplnkových hodín, sa nič nemení. "Prípadne budú menej čakať, lebo bude viac ordinačných hodín. Pre ekonomicky aktívnych je to možnosť objednať sa na konkrétny termín aj bez odporúčania všeobecného lekára," napísal na svojom profile na Facebooku.

Súhlasí, že niektorí lekári a mnohí pacienti túto možnosť nevyužijú. "Nie je na to nárok, ani povinnosť. Nechajme tomu, kto chce viac robiť a tomu, kto je ochotný si uhradiť, nech sa dohodnú. V konečnom dôsledku to znamená aj menej ľudí v čakárni a menej čakačiek," skonštatoval.

Poslanci parlamentného výboru pre zdravotníctvo v utorok odobrili pozmeňujúci návrh z dielne Tibora Bastrnáka (Most-Híd), ktorým by sa zaviedli tzv. doplnkové ordinačné hodiny. Pôjde o nadstavbu k bežným ordinačným hodinám. Pacient by sa v rámci nich mohol objednať, za vyšetrenie by si však musel zaplatiť. Návrh, o ktorom bude ešte rokovať plénum, počíta s maximálnou sumou 30 eur.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/Diana Černáková

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články